Biuro rachunkowe zajmuje się obsługą firm w zakresie księgowości i spraw kadrowo – płacowych oraz podatków. Można powiedzieć, że biuro zastępuje kilka stanowisk w przedsiębiorstwie. Za swoje usługi pobiera opłaty, które są uzależnione od zakresu prac. Podstawą wyboru biura jest rzetelność, zakres wsparcia merytorycznego, godzin urzędowania, dostępności księgowej, sposób komunikacji oraz wiedza na temat optymalizacji podatków.

Czym jest mała księgowość?

Każdy nowy przedsiębiorca musi wybrać rodzaj księgowości, czyli formę rozliczania z fiskusem. W niektórych sytuacjach przepisy podatkowe z góry narzucają formę rozliczeń. Przedsiębiorca wybiera pomiędzy małą księgowością, a pełną – rozszerzoną. Mała księgowość, czyli uproszczona obejmuje kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany i książkę przychodów i rozchodów. Rozliczanie firmy za pomocą karty podatkowej polega na wpłacaniu comiesięcznej stałej kwoty, która jest uzależniona od rodzaju działalności i liczby mieszkańców miejscowości, w której jest prowadzona. Ryczałt ewidencjonowany jest opłacalną formą rozliczeniową, jeśli firma ma niskie koszty, lub też ich nie generuje, ponieważ jedynym odliczeniem  są wydatki na ZUS. Popularną formą rozliczeń jest księgowość na zasadach ogólnych, ponieważ firma może odliczyć koszty, a podatek płaci tylko od osiągniętego dochodu. Im większe koszty, tym niższa wysokość podatku.

Czym jest pełna księgowość dla firm i kiedy się przydaje?

Pełna księgowość jest określana ustawowo, więc niektóre firmy mają obowiązek jej prowadzenia. Jest zaawansowanym rejestrowaniem przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca, który przykładowo rozliczał firmę na zasadach ogólnych po przekroczeniu rocznego przychodu 2. 000 000 euro, ma obowiązek wprowadzenia pełnej księgowości. Firma musi sporządzać regularne sprawozdania finansowe i prowadzić ewidencję środków trwałych oraz magazynowych. Księgowa rejestruje wszystkie zdarzenia gospodarcze w postaci: księgi głównej, ksiąg pomocniczych, dzienników, a także prowadzi zestawienie obrotów i sald oraz rejestr składników majątku: aktywów i pasywów przedsiębiorstwa. Na koniec roku obrotowego jest zobowiązana do składania sprawozdań finansowych, uwzględniających bilans, rachunek zysków i strat, przepływy pieniężne itp. W tej sytuacji musi zostać utworzony dział księgowości, którym zarządzać będzie główna księgowa, odpowiedzialna za rachunkowość przedsiębiorstwa. Prowadzeniem pełnej księgowości zajmuje się również biuro rachunkowe Urszula Chajduga.

Komu powierzyć prowadzenie księgowości firmy?

Mała księgowość, często prowadzona przez firmy jednoosobowe, ponieważ w rozliczeniach karty podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego, nie ma nic skomplikowanego. Bardziej zaawansowana jest jedynie książka przychodów i rozchodów. Osoba, która zajmuje się jej prowadzeniem, musi wiedzieć, które koszty może odliczyć. Książka przychodów i rozchodów jest dokumentem, musi być prowadzona na bieżąco, nie ma mowy o żadnych zaległościach.  Są programy księgowe, które w tym pomagają, ale w miarę rozwoju firmy, rozliczenia stają się coraz bardziej skomplikowane. Warto wtedy powierzyć je księgowej w biurze rachunkowym Urszuli Chajdugi, lub zatrudnić pracownika, specjalizującego się w rachunkowości. W przypadku pełnej księgowości, która jest zaawansowana,  przedsiębiorstwo ma dwa wyjścia: stworzyć dział rachunkowości lub zlecić księgowość do biura. Często firmy decydują się na wynajęcie biura rachunkowego, z tego względu, że nie ponoszą odpowiedzialności za błędy księgowe, a poza tym jest to bardzo wygodna opcja.