Uprawnienia rzeczoznawcy reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nią rzeczoznawca zajmuje się wyceną nieruchomości, ale także maszyn bądź urządzeń związanych z daną nieruchomością. Zawód może wykoynować osoba, która uzyskała odpowiednie wykształcenie. Proces wyceny jest bardzo złożony i wymaga spełnienia szeregu warunków oraz zgromadzenia właściwych dokumentów. Jak dokładnie wygląda wycena? Kto może zostać rzeczoznawcą i jakie są jego obowiązki?

Co robi rzeczoznawca majątkowy? 

Głównymi zadaniami rzeczoznawcy majątkowego są wycena domu lub mieszkania. Od pewnego czasu zakres obowiązków rzeczoznawców zwiększył się – od 2004 roku rzeczoznawcy mogą sporządzać ekspertyzy dotyczące oznaczania przedmiotu odrębnej własności lokali, czyli zestawiać odpowiednie dane oraz robić plany niezbędne do wyodrębnienia pomieszczeń, np. w domu jednorodzinnym. Przygotowanie kosztorysu nie jest prostym zadaniem. Każdą wycenę nieruchomości cechują inne warunki, a rzeczoznawca musi zdecydować, jaką wybrać metodę oraz technikę szacowania. Uwzględnia on czynniki, takie, jak cel kosztorysu, rodzaj nieruchomości, jej położenie, stan, również cechy oraz ceny podobnych nieruchomości. Jak podkreślają specjaliści z firmy Zbigniew Gilarski Wycena nieruchomości – wszystkie dane powinny być zgromadzone w wyniku analizy ksiąg wieczystych, tabel, map, aktów notarialnych, ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości i wielu innych źródeł.  

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać rzeczoznawcą?

Zawód rzeczoznawcy majątkowego cieszy się największym prestiżem wśród wszystkich zawodów związanych z nieruchomościami. Aby zostać rzeczoznawcą, należy spełnić wiele warunków takich, jak posiadanie tytułu magistra, ukończenie studiów podyplomowych lub kursu z zakresu wyceny nieruchomości. Każdy rzeczoznawca zostaje wpisany do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych, prowadzonego przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany wykonywać wyceny nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo, ciąży na nim obowiązek zachowania poufności. Nie może on przekazywać osobom trzecim informacji zdobytych podczas wykonywania szacunków. Bardzo ważny w jego pracy jest aspekt etyczny. Z tego powodu nie może on dokonywać szacunku własnych nieruchomości oraz budynków należących do bliskich mu osób.