Kontrola nad własnymi pieniędzmi daje większą niezależność, umożliwia realizację finansowych celów i minimalizuje stres związany z niepewnością finansową. W jaki sposób efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi? Oto kilka kluczowych zasad!

Jak zarządzać własnymi finansami – kilka najważniejszych zasad

Każda osoba dorosła posiada własne źródło przychodów. Co miesiąc ma również regularne wydatki, do których zalicza się m.in. czynsz/wynajem mieszkania, koszty paliwa lub transportu publicznego (komunikacji miejskiej) i zakupy spożywcze. Do tego należy doliczyć również te okazjonalne. Niektórzy uważają, że lepiej nie znać sumy swoich regularnie wydawanych pieniędzy, jednak takie podejście nie zapewni stabilizacji finansowej i spokoju.

O wiele lepiej postawić na efektywne zarządzanie własnym budżetem – nawet jeśli jest on niewielki. Należy przy tym pilnować się kilku najistotniejszych reguł:

  1. Kontrola wpływów i wydatków – zanim zacznie się zarządzać własnym budżetem, trzeba go odpowiednio zaplanować. W tym celu należy dokładnie przeanalizować wszystkie przychody i wydatki. Przydaje się przy tym podzielenie wszystkich rozchodów pieniężnych na kategorie. Można zacząć od rozpisania wszelkich niezbędnych kosztów życia i zobaczyć, jaką część przychodów zabierają. Śledzenie wydatków z podziałem na kategorie pozwoli również szybciej zorientować się w obszarach, które pochłaniają zbyt dużo pieniędzy. Jest to dobra okazja do zweryfikowania potencjalnych źródeł większych oszczędności.

  2. Korzystanie z atrakcyjnych ofert na kontach bankowych – obecnie już raczej niewiele osób trzyma wszystkie swoje pieniądze w skarpetkach. Rachunek bankowy jest przydatnym narzędziem, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie przelewów, opłacanie podatków czy dokonywanie płatności internetowych. To jednak wyłącznie podstawowe funkcje. Na kontach osobistych banki oferują także szereg innych korzyści ułatwiających gospodarowanie własnym budżetem. Atrakcyjność tych usług można porównać na stronie https://www.bankier.pl/smart/konta-bankowe.

  3. Kontrolowanie zadłużeń – regularne spłacanie zobowiązań finansowych to istotna kwestia ze względu na potencjalne problemy z windykacją oraz możliwością uzyskania innych zapożyczeń w przyszłości. Dotyczy to nie tylko kredytów, ale także pożyczek, debetów na rachunkach bankowych czy spłacania kart kredytowych. Jednym ze sposobów na kontrolowanie zadłużeń jest sprawdzanie historii kredytowej w Raporcie BIK, który między innymi umożliwia monitorowanie aktualnego stanu zobowiązań pieniężnych.

  4. Tworzenie poduszki finansowej – oprócz panowania nad wpływami i wydatkami, istotne jest także tworzenie poduszki bezpieczeństwa. Jest to określona suma pieniędzy, która zabezpiecza na wypadek niekorzystnych okoliczności, takich jak np. utrata zatrudnienia. Szacuje się, że powinny się w niej znaleźć środki umożliwiające utrzymanie się przez 3-6 miesięcy bez uzyskiwania przychodów.

  5. Regularne odkładanie oszczędności – jest częścią tworzenia poduszki finansowej. Odkładać pieniądze można na każdy cel – na emeryturę, budowę domu, kupno mieszkania i wiele innych. A ile powinny stanowić takie oszczędności? To oczywiście zależy od indywidualnych możliwości. Dla jednej osoby może to być 40% wszystkich przychodów, a dla innej jedynie 10%. Istnieje również model, który zakłada, że 50% dochodów powinny stanowić wydatki niezbędne, 30% – wydatki na przyjemności, a pozostałe 20% na oszczędności.

Dlaczego warto uważnie zarządzać własnymi finansami – kluczowe korzyści

Efektywne zarządzanie własnymi finansami, wcale nie wymaga ukończenia studiów związanych z tym tematem ani przechodzenia specjalistycznych kursów czy szkoleń. Ta kwestia dotyczy każdej osoby dorosłej, dlatego też można do niego podejść w łatwy, a zarazem skuteczny sposób. Takie podejście przynosi wiele korzyści:

  • Pomaga w budowaniu stabilności i niezależności finansowej.

  • Przynosi poczucie bezpieczeństwa, a także elastyczności na wypadek wystąpienia nieoczekiwanych sytuacji, takich jak powiększenie rodziny, utrata pracy, nagły konieczny wyjazd itp.

  • Nadaje kontrolę nad przepływem pieniędzy, dzięki czemu ogranicza impulsywne wydawanie.

  • Wspiera realizowanie celów finansowych, takich jak np. wyjazd do egzotycznych krajów, zakup mieszkania, wyprawienie szykownego wesela, remont domu i wiele innych.

  • Obniża poczucie stresu związanego z wydatkami. Szacuje się, że w przypadku związków sprawy finansowe stanowią dość poważny problem, a także mogą być przyczyną rozwodów. Rozsądne planowanie pozwala ograniczyć spory w relacjach i przynosi także spokój każdej stronie z osobna.

Na co zwracać uwagę przy wyborze konta bankowego?

Konto osobiste (ROR) pozwala nie tylko na wykonywanie przelewów internetowych czy korzystanie z BLIKA, ale jest także w stanie pomóc w zarządzaniu budżetem. Co warto więc wziąć pod uwagę przy wyborze oferty?

  • Opłaty za prowadzenie konta – mogą być naliczane w zależności od rodzaju rachunku. Inne będą w ofercie dla młodych lub dla juniorów, a inne na tych dla starszych osób. Często można jednak uzyskać darmowe prowadzenie konta, np. dzięki wykonaniu określonej liczby transakcji w miesiącu.

  • Opłaty za używanie karty – tak jak w przypadku prowadzenia konta, mogą być założone pewne limity i wymogi. Często jednak korzystanie z karty jest darmowe, jeśli spełnia się określone warunki.

  • Opłaty za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów – banki mogą pobierać prowizję za korzystanie z niektórych bankomatów, a także za dokonywanie wpłat przy pomocy wpłatomatu.

  • Dodatkowe oferty – do każdego rachunku osobistego można także dołączyć konto oszczędnościowe lub założyć lokaty. Warto więc sprawdzić, czy dana instytucja oferuje atrakcyjne oprocentowanie, które pozwoli pomnażać oszczędności.

  • Inne udogodnienia – zalicza się do nich możliwość korzystania z aplikacji mobilnej, a także inne wartościowe usługi, które ułatwią zarządzanie finansami. Niektóre banki wysyłają miesięczne zestawienie kosztów lub bilans wpływów i wydatków.

Po założeniu konta warto także skorzystać z przydatnych funkcji w aplikacji mobilnej lub tych na koncie internetowym. Wybrane instytucje bankowe oferują podział kosztów na kategorie, dzięki czemu nie trzeba prowadzić osobnego arkusza. Wystarczy tylko przypisywać przelewy do odpowiednich zakładek, a system sam podsumuje wydatki na koniec miesiąca.

Zarządzanie własnymi finansami pozwala nie tylko uzyskać panowanie nad wydatkami, ale także oszczędzić środki na wymarzone cele i zniwelować poczucie stresu związanego z brakiem wystarczającej kwoty pod koniec miesiąca. Warto przy tym skorzystać a atrakcyjnego konta osobistego, które ułatwi gospodarowanie budżetem.