Niejednokrotnie młodzi, świeży przedsiębiorcy zakładając firmę, planują samodzielne prowadzenie księgowości. Jest to możliwe, jednak bardzo skomplikowane. W efekcie często przedsiębiorca nie ma czasu na prace na rzecz swojej działalności, a wypełnia papiery i robi wyliczenia. Ostatnie czynności (czyli cała strona formalna, tj. dokumenty itd.) może wykonać księgowy.

W czym pomoże księgowy?

Księgowy może zostać zatrudniony niemalże przez każdą instytucję. Od przedsiębiorstw, poprzez szkoły, uczelnie, aż po urzędy. Zajmuje się on przede wszystkim poprawnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych firmy, których celem jest wykazanie obrotów i sald oraz wykaz pasywów i aktywów firm. Źle prowadzone lub nieprowadzone księgi rachunkowe są zwiastunem rychłego zamknięcia firmy. Jest to czynność bez wątpienia czasochłonna i wymaga od prowadzącego księgi wyspecjalizowanej wiedzy na temat nie tylko księgowości i rachunkowości, ale także na temat prawa gospodarczego. Dlatego właśnie tak trudno samemu prowadzić księgi rachunkowe własnej firmy. Poza czasem brakuje zazwyczaj takiej osobie także wiedzy. Co skutkuje często cofnięciami i poprawkami wielu dokumentów. Kończy się to tym, że biznesmen dłużej pracuje nad wypełnieniem dokumentów do ZUS, czy urzędu skarbowego, niż zajmuje się realną pracą. Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zatrudnić profesjonalnego księgowego, bądź skorzystać z usług firm księgowych, takich jak Sylan.

Dodatkowe usługi, z których można skorzystać

Dobre biuro rachunkowe dla przedsiębiorców jest na wagę złota. Z usług biura można także skorzystać przed założeniem firmy, na przykład w celu zarejestrowania własnej działalności. Dobre biuro rachunkowe będzie w stanie poprowadzić rachunkowość każdego przedsiębiorstwa, bez względu na jego formę prawną. Klientami biura Sylan są zarówno spółki prawa handlowego, jak i jednoosobowe działalności. Wspiera ono firmy w zakresie rozliczeń księgowo- podatkowych (prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych, sporządzanie deklaracji podatkowych itp.). Usługi księgowe obejmują weryfikację formalną i rachunkową dokumentów podatkowych, sporządzenie planów amortyzacyjnych, ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję zakupów i sprzedaży dla potrzeb VAT, kontrolę należności i zobowiązań, monitoring i przygotowanie płatności. Poza tym biuro może pomóc w opracowywaniu regulaminów, sporządzeniu listy płac, czy sporządzeniu umów o pracę. Ważne jest, aby biuro rachunkowe było terminowe i rzetelne. Dobry księgowy może, a nawet powinien podpowiedzieć,  w jaki sposób i gdzie można zaoszczędzić.