Uzyskanie pożyczki bankowej wiąże się z licznymi formalnościami, zabezpieczeniami oraz weryfikowaniem informacji w BIK i KRD. Finalnie udzielenie kredytu może okazać się niemożliwe. Zdecydowanie mniej skomplikowaną procedurą będzie podpisanie umowy leasingowej. Umożliwia ona korzystanie z określonej ruchomości bądź nieruchomości, a następnie jej ewentualne wykupienie na koniec okresu leasingu.

Na czym polega leasing konsumencki?

Nazywany inaczej prawnym lub osobistym, stanowi rodzaj umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (podmiot finansujący) a leasingobiorcą (podmiot korzystający). Taka oferta jest skierowana do osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. Polega na oddaniu konkretnej rzeczy do użytkowania innej osobie, która jest zobowiązana do wnoszenia comiesięcznych opłat leasingowych. Ich wysokość jest ustalona w umowie, obowiązującej na czas określony. Różni się to od zakupu na raty tym, że osoba użytkująca przedmioty nie staje się ich właścicielem. Z kolei w przeciwieństwie do wynajmu, istnieje możliwość wykupu za określoną z góry cenę i konieczność uiszczenia opłaty wstępnej. Nie mniej jednak możliwość nabycia nie może stanowić obowiązku, gdyż taki zapis definiuje umowę jako kredyt gotówkowy. Najczęściej leasing konsumencki dotyczy nabycia samochodu.

Z jakimi formalnościami wiąże się leasing konsumencki?

W porównaniu do pożyczki zaciąganej w banku uzyskanie umowy leasingowej jest zdecydowanie prostsze. Najczęściej wymaga się od osoby zainteresowanej jedynie przedstawienia dokumentu tożsamości. Ponadto taka opcja nie wiąże się z koniecznością przekazania informacji do Biura Informacji Kredytowej, a także dodatkowymi kosztami w związku ze sprawdzeniem zdolności kredytowej oraz ewentualnych wpisów w Krajowym Rejestrze Dłużników. Taką ofertę zapewnia między innymi firma brokerów leasingowych Direct Leasing w Wejherowie. Uproszczona procedura podpisania umowy wymaga także przedstawienia od konsumenta aktualnego zaświadczenia o zatrudnieniu oraz wysokości dochodów. To niezaprzeczalnie duża zaleta takiego rozwiązania.

Warto zaznaczyć, że ruchomość bądź nieruchomość wzięta w leasing musi zostać ubezpieczona. W sytuacji, w której ulegnie ona szkodzie całkowitej lub zostanie ukradziona, umowa przestaje obowiązywać – wygasa.

Inny atut stanowi możliwość uzyskania korzystnych rabatów. Firmy leasingowe nierzadko współpracują na przykład z producentami i dealerami samochodów. Dzięki temu można osiągnąć niższe koszty ewentualnego nabycia pojazdu po zakończeniu umowy.