Niespłacony dług może powodować wiele problemów, z których najpoważniejszym jest egzekucja komornicza. Wyrok o postępowaniu egzekucyjnym to niezwykle stresująca sytuacja. Sprawdź, co zrobić, kiedy otrzymasz decyzję o egzekucji komorniczej i jak przygotować się do działań komornika.

Egzekucja komornicza – czym jest?

Egzekucja komornicza to proces, który ma na celu przejęcie własności dłużnika na poczet zobowiązania wobec wierzyciela. Postępowanie egzekucyjne zostaje wszczęte w momencie złożenia przez wierzyciela pisemnego wniosku do sądu. Komornik nie jest organem, do którego można się zgłosić w sprawie o przejęcie długu – to sąd ustala wielkość długi i wydaje decyzję o wszczęciu postępowania egzekucyjnego. Dokładny przebieg procesu jest opisany w prawie komorniczym i cywilnym. Komornik może przejąć niemal cały majątek dłużnika oprócz ruchomości i pieniędzy, które są chronione przez prawo.

Przebieg egzekucji komorniczej

Pierwszym etapem egzekucji komorniczej jest zawiadomienie o wszczęciu postępowania. Zawiadomienie może zostać przekazane drogą listowną lub osobiście w czasie pierwszej wizyty komorniczej. W dalszej kolejności komornik ustala realną wartość majątku dłużnika, czyli określa, jakim majątkiem dysponuje osoba zadłużona. Aby mieć gwarancję precyzyjnego określenia wartości majątku, warto korzystać z usług doświadczonego komornika, takiego jak Artur Tlaga. Po oszacowaniu wartości majątku można przejść do właściwej egzekucji. W przypadku zatajenia majątku przed komornikiem na dłużnika może zostać nałożona kara pieniężna.

Co może zająć komornik?

Jednym z pierwszych działań komornika jest zajęcie części wynagrodzenia – wypłata nigdy nie może zostać zajęta w całości. Suma pieniędzy chroniona przed zajęciem jest z góry ustalana na dany rok kalendarzowy. Zajęcie środków finansowych obejmuje nie tylko wpływy z pracy zarobkowej, ale także środki znajdujące się na rachunkach bankowych, emerytury i renty. Wszystkie dobra ruchome i nieruchome, pozostające we władaniu dłużnika, mogą zostać zajęte w toku egzekucji. W przypadku dużego długu zajęcie komornicze może objąć także mieszkanie.

Komornik sądowy często zajmuje kosztowne ruchomości, takie jak samochód, sprzęt elektroniczny wyposażenie domu, biżuterię oraz sprzęt kuchenny. Wyjątkiem od tej reguły są sprzęty wykorzystywane do pracy zarobkowej, np. komputer.

Ruchomościami wolnymi od zajęcia są również jedzenie i ubrania oraz zwierzęta hodowlane w wyznaczonej ustawowo liczbie (3 owce lub 1 krowa lub 2 kozy).