Włamanie, zniszczenie mienia czy zalanie przez sąsiada to tylko niektóre sytuacje, które spędzają sen z powiek właścicielom mieszkań. Likwidacja szkód może słono kosztować, a ukradzionego sprzętu często nie udaje się odzyskać. Dlatego jeśli chcesz stworzyć sobie poduszkę bezpieczeństwa i zagwarantować wypłatę odszkodowania na wypadek takich nieprzewidzianych zdarzeń, wykup polisę na mieszkanie. Sprawdziliśmy, ile kosztuje takie ubezpieczenie!

Ubezpieczenie mieszkania – co to takiego?

Polisy na mieszkanie należą do grupy ubezpieczeń majątkowych. Umowa zawierana z towarzystwem ubezpieczeniowymi zawsze dotyczy dwóch płaszczyzn, to znaczy:

  • elementów stałych – ubezpieczenie nieruchomości daje możliwość wsparcia finansowego na wypadek uszkodzenia najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Elementy te to mury, ale też wszystko to, co jest trwale przytwierdzone do ścian czy podłogi – czyli kaloryfery, panele, umywalki, a nawet zabudowa kuchenna

  • ruchomości – są to wszystkie przedmioty, które stanowią własność właściciela mieszkania i znajdują się w lokalu. Ubezpieczyć można sprzęt RTV, AGD, meble, kosztowności.

Taki zakres ubezpieczenia gwarantuje, że gdy dojdzie do zniszczenia mieszkania na skutek działania osób trzecich czy sił przyrody, właściciel ruchomości otrzyma środki na to, aby ją wyremontować.

Ponadto wraz z polisą mieszkaniową często wykupywane jest ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Jest ono zabezpieczeniem na wypadek, gdy to właściciel mieszkania nieumyślnie wyrządzi szkody i zniszczy mienie sąsiada. O taki wypadek nietrudno – wystarczy przeciekająca instalacja hydrauliczna, aby doszło do zalania innej nieruchomości. Ci, którzy wraz z polisą mieszkaniową wykupią, OC będą wtedy w lepszej sytuacji – koszty likwidacji szkód pokryje za nich ubezpieczyciel.

Od czego zależy koszt polisy mieszkaniowej?

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie mieszkania, zależy od kilku czynników. Ubezpieczyciel, obliczając wysokość składki, weźmie pod uwagę:

  • To, gdzie jest zlokalizowana dana nieruchomość

Jeśli mieszkanie znajduje się blisko rzeki, a w dodatku na najniższej kondygnacji, jego właściciel może spodziewać się nieco wyższej składki ubezpieczenia – taka lokalizacja to większe ryzyko zniszczenia nieruchomości np. na skutek powodzi. Ponadto za polisę mniej zapłacą mieszkańcy małych miejscowości niż ci, którzy kupili cztery kąty w centrum dużego miasta.

  • Wartość nieruchomości

Im więcej warta jest nieruchomość, tym droższe ubezpieczenie. Wartość mieszkania określa się na podstawie m. in. roku budowy budynku, w którym się ono znajduje i jego metrażu.

  • Zabezpieczenia, które są zamontowane w mieszkaniu i w budynku

Jeżeli lokal mieszkalny został wyposażony w antywłamaniowe drzwi i zamki, a na klatce schodowej znajduje się monitoring, to wpływa to na obniżenie wysokości składki. Z perspektywy ubezpieczycieli takie mieszkanie jest mniej narażone na włamanie.

  • Zakres ochrony

Polisa mieszkaniowa obejmuje ubezpieczenie murów, elementów stałych, ale można ją także rozszerzać. Większą składkę zapłacą ci, którzy zdecydują się dodatkowo na domowy assistance czy OC w życiu prywatnym

  • Wcześniejsze szkody

Jeśli wcześniej mieszkanie było ubezpieczone i w czasie obowiązywania umowy nie zostało ono uszkodzone, okradzione, zalane, to ubezpieczyciel może zaproponować atrakcyjne warunki finansowe.

Polisa na mieszkanie – ile to kosztuje?

Ubezpieczenie za lokal mieszkalny opłaca się najczęściej raz do roku. Jednak niektóre firmy dają możliwość rozłożenia składki na raty – jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy koszty polis są wysokie.

Składka takiego ubezpieczenie może wynosić ok. 200 zł – w przypadku wąskiego zakresu ochrony i małego mieszkania. Natomiast gdy właściciel nieruchomości w większym mieście zdecyduje się na kompleksową polisę, pakiet assistance, OC, to jej wysokość wzrasta wtedy nawet kilkukrotnie.

Własne mieszkanie daje poczucie bezpieczeństwa – dlatego też warto je chronić i zabezpieczyć się na wypadek zdarzeń losowych. Środki wypłacone przez ubezpieczyciela mogą okazać się potrzebnym zastrzykiem gotówki, jeżeli dojdzie do zniszczenia lokalu, kradzieży mienia czy jego zalania.