Głównym zadaniem komornika jest realizacja postępowań egzekucyjnych, których celem jest zaspokojenie roszczeń finansowych wierzyciela. Nie zawsze jednak może się to odbyć na drodze egzekucji pieniężnej, W takiej sytuacji niejednokrotnie dochodzi do zajęcia majątku dłużnika i wystawienia go na licytację komorniczą. Coraz więcej osób decyduje się na nabycie w ten sposób nieruchomości. Czym jest licytacja komornicza nieruchomości? Jak przebiega procedura? Kto może wziąć udział w licytacji? 

Czym charakteryzuje się licytacja komornicza nieruchomości? 

Licytacja komornicza nieruchomości to szczególna forma czynności komornika sądowego i rodzaj publicznej sprzedaży mienia dłużnika prowadzonej przez komornika. Dzięki tej procedurze majątek dłużnika znajduje nowego właściciela, a zdobyte w ten sposób pieniądze służą do spłacenia długów wierzycielowi. Nieruchomości, które mogą stanowić przedmiot licytacji komorniczej to głównie: domy i mieszkania, ale także grunty, lokale użytkowe, hale i magazyny, a nawet garaże czy miejsca postojowe. Licytacja komornicza nieruchomości musi zostać obwieszczona przez komornika w określony w danej miejscowości sposób. Jeżeli wartość przedmiotu licytacji przekracza 15 tysięcy złotych, konieczne jest umieszczenie informacji o dacie i miejscu licytacji, korzystając ze środków masowego przekazu. 

Jak wygląda licytacja komornicza nieruchomości? 

Cena wywoławcza nieruchomości podczas pierwszej licytacji wynosi 75% wartości szacunkowej licytowanej nieruchomości. Pierwsza propozycja musi być równa cenie wywoławczej, a następnie inni licytanci mogą tę ofertę przebijać. W licytacji komorniczej nieruchomości może wziąć udział każdy za wyjątkiem: dłużnika i komornika, ich małżonków, rodzeństwa, dzieci oraz rodziców, a także licytantów, którzy nie spełnili warunków poprzedniej licytacji. Często do przystąpienia do licytacji konieczna jest wpłata wadium, czyli rękojmi w wysokości 10% sumy oszacowania. Jeżeli pierwsza licytacja nie dojdzie do skutku, wierzyciel może wnioskować o przeprowadzenie drugiej. Wtedy cena wywoławcza wynosi już tylko 2/3 ceny oszacowania. W Gdańsku całym postępowaniem egzekucyjnym zajmuje się Tomasz Kędziora – komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe. 

Czy wpłacone wadium jest bezzwrotne? 

Wadium wpłacone przez osobę, która wygrała licytację, zostaje zaliczone na poczet ceny zakupu licytowanej nieruchomości. W sytuacji, gdy licytant nie dokona wpłaty pełnej sumy w określonym czasie, rękojmia nie jest zwracana. Każda osoba, która brała udział w licytacji, ale jej nie wygrała, może oczekiwać zwrotu wpłaconej kwoty w terminie określonym w regulaminie licytacji bądź w ogłoszeniu. W sytuacji gdy licytacja zostaje odwołana lub unieważniona wadium również zostaje zwrócone.