Wycenianie nieruchomości rozpoczyna się od podpisania umowy z rzeczoznawcą majątkowym na sporządzenie tzw. operatu szacunkowego. Dokument ten najczęściej jest potrzebny w takich sytuacjach jak podział majątku, egzekucja z nieruchomości czy zabezpieczenie na poczet kredytu hipotecznego. Jakie są kolejne etapy tego procesu, następujące po podpisaniu umowy? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Zapoznanie się z sytuacją na rynku nieruchomości

Zanim rzeczoznawca majątkowy przejdzie do procesu określania wartości, musi mieć punkt odniesienia. Sprawdza więc m.in. cenę podobnych nieruchomości, czyli mających porównywalny metraż, lokalizację oraz standard wykończenia. Duże znaczenie ma przede wszystkim zlokalizowanie, a także to, jaka jest podaż na danym terenie. Etap ten przebiega zazwyczaj równolegle z dokładnym zapoznawaniem się ze stanem poddawanej analizie nieruchomości.

Obranie metodologii wyceny

Kolejnym etapem wyceniania nieruchomości jest obranie odpowiedniej metodologii, zgodnie z takimi regulacjami prawnymi jak Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku, Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego z dnia 21 września 2004 roku, a także obowiązujące standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych. Metoda jest dobierana z uwagi na takie czynniki jak cel dla którego dokonywana jest wycena, aktualny stan nieruchomości oraz dostępne dane o podobnych nieruchomościach.

Sporządzenie wyceny wstępnej przez rzeczoznawcę majątkowego

Następny krok to sporządzenie wstępnej wyceny operatu szacunkowego. Jak przyznają eksperci z firmy Maliszewscy zajmujący się m.in. wyceną mieszkań i lokali, trwa to od około 10 dni nawet do kilku tygodni, w zależności od stopnia skomplikowania zlecenia. Dokument jest rezultatem poprzednich etapów i jest przekazywany osobie zlecającej, aby ta zapoznała się z jego treścią i wskazała ewentualne nieprawidłowości.

Wydanie ostatecznej wersji operatu szacunkowego

Po uwzględnieniu ewentualnych rozbieżności pomiędzy wskazaniami zlecającego a rzeczoznawcy majątkowego, zostaje sporządzona wersja finalna operatu szacunkowego danej nieruchomości. Dokument ten ponownie jest przedkładany zlecającemu, jednak tym razem w wersji oficjalnej.

Aby prawidłowo  i szybko wycenić nieruchomość, niezbędna jest gruntowna wiedza nie tylko odnośnie aktualnych tendencji panujących na rynku, ale także etyki pracy rzeczoznawcy majątkowego, w tym reguł prawnych co do wykonywania operatów szacunkowych.