Kwestie podatkowe, czy rozliczenia roczne - to sprawy, z którymi z całą pewnością zetknąłeś się posiadając własną firmę, lub dopiero się z nimi spotkasz, jeśli zamierzasz dopiero otworzyć działalność. Nie znając się na prawnych aspektach prowadzenia firmy, warto jest zatrudnić do tego odpowiednio wykwalifikowanego księgowego, który pomoże nam szybko uporać się z tymi niewygodnymi kwestiami. Jak zatem znaleźć dobrego księgowego?

Sprawdź uprawnienia
Jeśli chcesz mieć pewność, że finanse Twojej firmy są w dobrych rękach, z całą pewnością  nie powinieneś odkładać poszukiwania księgowego na ostatnią chwilę. Do 2014 roku zawód księgowego mogły pełnić jedynie te osoby, które posiadają odpowiedni Certyfikat Ministerstwa Finansów uprawniający do prowadzenia pełnej księgowości. Dzisiaj taki certyfikat nie jest już wymagany, dlatego z tym większą uwagą powinniśmy przyjrzeć się uprawnieniom kandydata. Przede wszystkim, podstawową kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, są jego kwalifikacje. Dobrze jest dowiedzieć się, czy posiada on wyższe wykształcenie rachunkowo-podatkowe oraz czy przynależy do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce lub do Centrum Informacji Księgowej, które pilnują standardu wykonywanych usług.

Ponadto, jak przekonuje specjalista z firmy
Usługi księgowe Agnieszka Wiśniewska, przy wyborze dobrego księgowego, warto kierować się również opiniami znajomych i osób, które mają już pewne doświadczenie w tej kwestii. Ilość przyjmowanych klientów świadczyć będzie natomiast o rzetelności księgowego i jego doświadczeniu. Dodatkowo warto odbyć pierwszą rozmowę “twarzą w twarz”, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć, czy księgowy odpowiada na nasze pytania związane z kwestiami prawnymi z łatwością, czy może jednak sprawiają one mu trudność.

Zakres usług księgowego
Szukając wykwalifikowanego pracownika zajmującego się finansami, warto zapoznać się również z zakresem świadczonych przez niego
usług księgowych. Dobrze, gdy zajmuje się on różnymi kwestiami, takimi jak np. rozliczeniami finansowymi, prowadzeniem list płac pracowników, deklaracjami VAT, czy  prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów- w takiej sytuacji będziemy mogli zatrudnić tylko jedną osobę zajmującą się wszystkimi kwestiami prawnymi w naszej firmie.