Wielu z nas w trudniejszych momentach życiowych decyduje się na pożyczki. Jedną z nich jest pożyczka lombardowa. To szczególny typ, ponieważ oferowane są pod zastaw przez lombardy. Otrzymanie takiej pożyczki jest proste i od ręki. Co zatem należy wiedzieć o tego rodzaju pożyczkach oraz jak one działają?

Jakie przedmioty można zastawiać w lombardzie?

Odwiedzenie lombardu i zastawienie odpowiedniej rzeczy, która jest naszą własnością to jedna z najprostszych metod na uzyskanie gotówki od ręki. Najczęściej w lombardach w zastaw możemy pozostawić przedmioty ruchome, rzadziej dotyczy to określonych praw zbywalnych (np. akcje i obligacje). Należy pamiętać, że oferowana przez nas rzecz musi mieć określoną wartość, ponieważ od tego czynnika zależy wysokość pożyczki.

W zależności od funkcjonowania lombardu przyjmowane są tam rozmaite przedmioty. Zazwyczaj są to urządzenia RTV i AGD, biżuteria, zegarki, telefony i innych sprzęt elektroniczny. Lombard Diamond District oferuje swoim klientom między innymi skup złota, srebra i brylantów. Mogą one występować w postaci sztabek, medali czy ozdób takich jak:

  • obrączki,
  • kolczyki,
  • bransoletki,
  • łańcuszki,
  • pierścionki,
  • naszyjniki.

Ponadto lombardy przyjmują także sprzęt sportowy, antyki czy obrazy. Zanim uzyskamy pożyczkę lombardową konkretny przedmiot, który chcemy zastawić sprawdzany jest przez doświadczonego pracownika, będącego jednocześnie rzeczoznawcą. Celem tego działania jest dokładne określenie wartości przedmiotu. Należy pamiętać, że wysokość pożyczki nie może przekraczać wartości zastawianej rzeczy. W przypadku wyceny biżuterii z kamieni szlachetnych cena zaproponowana przez lombard w dużej mierze zależy od aktualnego kursu danego kruszcu, a także od jego zawartości w przedmiocie.

Warunki pożyczki lombardowej

Pożyczki udzielane przez lombardy mają określone warunki, które ustalane są przez lombard. W tych warunkach zawarte są informacje między innymi na temat terminu spłaty pożyczki, a także wysokości prowizji. Podczas każdorazowego zastawiania przedmiotu przygotowywana jest także stosowna umowa. Do jej podpisania konieczne jest posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu będącego potwierdzeniem naszej tożsamości. Zazwyczaj pożyczka lombardowa udzielana jest na krótki termin, np. na miesiąc. Z kolei prowizja zależy od wysokości udzielonej pożyczki, a także terminu spłaty. Im dłuższy termin potrzebny na spłacenie zadłużenia i im większą wartość ma zastawiony przedmiot, tym prowizja jest wyższa. Często w warunkach umowy określona jest również minimalna wysokość prowizji.

Co w przypadku niespłacenia zadłużenia?

Jeżeli osoba, która zastawiła dany przedmiot nie spłaciła swojego zadłużenia, wówczas rzeczy, które były podstawą do otrzymania pożyczki, stają się własnością lombardu. Jeśli zależy nam na odzyskaniu naszych przedmiotów, musimy w terminie spłacić pożyczkę lub ewentualnie porozumieć się w kwestii wydłużenia terminu spłaty. Gdy tego nie zrobimy, to lombard ma prawo sprzedać te przedmioty.