Większość z nas zastanawia się na tym, w jaki sposób najlepiej zagospodarować swoje oszczędności, aby przynosiły jak najwięcej korzyści. Sposobów inwestowania kapitału jest bardzo wiele jednak wszystkie z nich charakteryzuje określony poziom ryzyka. Czasami decyzje inwestycyjne podejmujemy pod wpływem chwili kierując się opiniami znajomych nie uwzględniając ryzyka obciążającego daną inwestycję. Jeśli zastanawiacie się nad odpowiednim rozwiązaniem, to zapraszamy do poniższej lektury.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe nie służą do inwestowania pieniędzy. Warto pamiętać, że wpłacone do banku pieniądze przestają być naszą własnością, a bank wykonując czynności bankowe obciąża je ryzykiem. Obecnie lokaty bankowe w większości nie dają ochrony przed inflacją i mogą przynieść realną stratę z ulokowanego kapitału. Problemy klientów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, Banku Spółdzielczego w Sanoku oraz ostatnie afery bankowe obalają mit banku jako instytucji całkowicie chroniącej klienta przed ryzykiem.

Inwestycje w pojedyncze aktywa

Rynek inwestycyjny oferuje dużo różnych klas aktywów, jednak musimy pamiętać, że inwestycja w tylko jedno z nich obarcza nas dużym ryzykiem. Historia cały czas zatacza koło i zostawia na lodzie część inwestorów którzy pod wpływem chwilowej mody zainwestowali pieniądze tylko w jedno aktywo. Nie wiadomo czy i kiedy odzyskają wpłacone środki gdy nagłe załamanie rynku powoduje brak możliwości szybkiego spieniężenia inwestycji po rozsądnej cenie. Dlatego bardzo ostrożnie należy podchodzić do „modnych ofert” lub różnych „gwarantowanych” wypłat wysokich odsetek szczególnie otrzymywanych od podmiotów które nie są nadzorowane przez polskie organy nadzoru.

Otwarte Fundusze Inwestycyjne

Otwarte Fundusze Inwestycyjne to rozwiązanie, które często wybierane jest przez osoby lub firmy posiadające większy poziom oszczędności. Otwarte Fundusze Inwestycyjne ograniczają poziom ryzyka inwestycyjnego poprzez dywersyfikację lokat funduszu Otwarte Fundusze Inwestycyjne charakteryzuje wysoka płynność, ponieważ wyceny następują każdego dnia roboczego. Rynek funduszy inwestycyjnych także nie ustrzegł się wpadek, jednak rygorystyczne działania nadzoru mogą wkrótce spowodować wzrost zaufania do tej formy inwestowania. Inwestycja w fundusze inwestycyjne może przynieść w dłuższym terminie atrakcyjną stopę zwrotu, jednak tylko wtedy, kiedy aktywnie zarządzamy alokacją. Tutaj zdecydowanie potrzebna jest szeroka wiedza i doświadczenie, a także bieżąca kontrola zmieniającej się sytuacji na rynku. Jeśli jesteśmy zainteresowani inwestycją w Otwarte Fundusze Inwestycyjne, z całą pewnością warto zgłosić się do licencjonowanego pośrednika finansowego, jak na przykład Piotra Bralczyka.

Jak wybrać najlepszą formę inwestycji

Jeśli mamy trudność z samodzielnym podjęciem decyzji odnośnie do odpowiedniej formy inwestycji kapitału, zawsze warto skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego. Po wstępnej rozmowie i przeanalizowaniu kluczowych dla nas kwestii zaproponuje odpowiednie rozwiązanie, a także zajmie się jego realizacją oraz co ważne będzie monitorował przebieg inwestycji. Jeśli chodzi o nasze oszczędności, warto zachować szczególną ostrożność, więc gdy brakuje nam kompetencji, zaufajmy fachowcom.