Jeżeli planujesz w najbliższym czasie założyć działalność gospodarczą, musisz mieć świadomość dokonania wyboru odpowiedniej formy opodatkowania. Składając wniosek CEiDG w urzędzie, oprócz danych firmy niezbędne jest podanie sposobu, w jaki będziesz rozliczać podatek ze swojej działalności. Do wyboru masz kilka opcji. Specjaliści z Biura Usług Rachunkowych Perfekt wyjaśniają, jakie są wady i zalety każdej z nich!

Kto musi płacić podatek dochodowy?

Wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą oraz są właścicielami lub wspólnikami spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej bądź też komandytowej.

Aby działalność została uwzględniona do rozliczania z podatku dochodowego, musi spełnić kilka warunków. Oto one:

  • musi być to działalność, z której osiągasz zyski (dochody muszą być stałe, a nie jednorazowe)

  • zaliczana jest do działalności wytwórczej, budowlanej, usługowej, handlowej lub polegała na wydobywaniu kopalin ze złóż.

Jakie są możliwe formy opodatkowania?

  • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (podatek 12% lub 32%) - stawka 12% dotyczy przedsiębiorstw, których przychody nie przekroczyły kwoty 120 000 zł, natomiast w sytuacji jej przekroczenia firma musi rozliczać się stawką 32%.

  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - ta forma opodatkowania rozliczana jest od przychodów (nie zalicza się do niej kosztów uzyskania przychodów)

  • podatek liniowy (według stawki liniowej) - tutaj sprawa nie jest skomplikowana. Podatek w tym przypadku wynosi zawsze 19 procent bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy.

Mimo to, sposób rozliczania się z państwem zależy w dużej mierze od wielkości przedsiębiorstwa, dochodów, ale także preferencji danej firmy i rodzaju jej działalności. Prowadzenie księgowości “na własną rękę” nie jest żadnym rozwiązaniem. Najlepiej, kiedy zajmuje się tym profesjonalne biuro rachunkowe. Masz wtedy pewność, że wszystkie zadania zostaną wykonane bezbłędnie. Decydując się samodzielnie wypełniać sprawy księgowe, możesz nie ustrzec się błędów, co może skutkować wysokimi karami. Wybierz więc firmę, najlepiej doświadczoną, z wyspecjalizowanym personelem, świetnym wyborem będzie Biuro Usług Rachunkowych Perfekt, które istnieje na rynku od 2000 roku.

Zakres usług biura rachunkowego Perfekt

Przedsiębiorstwo, którego właścicielem jest Małgorzata Antczak, ma swoją siedzibę w Luboniu w województwie wielkopolskim. Zapewnia wsparcie niewielkim, jednoosobowym firmom, jak i dużym spółkom. Z pomocy Biura Usług Rachunkowych Perfekt mogą skorzystać klienci indywidualni.

W ofercie znajdziemy prowadzenie pełnej księgowości jak i tej uproszczonej z księgami przychodów i rozchodów. Doświadczeni księgowi zajmą się także rozliczaniem podatku VAT, podatków dochodowych PIT i CIT.