Każdy przedsiębiorca zobligowany jest do ścisłego ewidencjonowania finansów swojej firmy w celu rozliczenia z fiskusem, czyli aparatem skarbowym państwa. Polskie prawo wyróżnia 2 rodzaje księgowości – uproszczoną oraz pełną. Niektórzy właściciele firm mogą wybrać sposób rozliczenia, a pozostali zmuszeni są do prowadzenia pełnej księgowości. Na czym polega różnica? 

Czym charakteryzuje się pełna księgowość? 

Pełna księgowość lub inaczej pełne księgi czy księgi rachunkowe to najbardziej szczegółowy, a jednocześnie skomplikowany, system pozwalający na ewidencjonowanie wszystkich finansowych informacji dotyczących danego przedsiębiorstwa. W ramach pełnej księgowości konieczne jest rozliczenie dokumentów kupna oraz sprzedaży, przelewów przychodzących i wychodzących, jak również operacji magazynowych. W ramach pełnej księgowości niezbędne jest także prowadzenie kart wynagrodzenia zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób. Pozwala to znacznie łatwiej rozliczyć koszty wynikające z zatrudnienia. Ze względu na dość skomplikowany charakter tego rodzaju księgowości większość podmiotów gospodarczych decyduje się na powierzenie finansów swojej firmy wykwalifikowanym specjalistom. W Dzierżoniowie prowadzeniem księgowości zajmuje się Centrum Księgowe prowadzone przez mgr Joannę Braumann. W skład pełnej księgowości wchodzą: dziennik, konta księgi głównej oraz pomocniczej, zestawienie obrotów i sald księgi głównej oraz kont pomocniczych, a także wykaz składników aktywów i pasywów. 

Kto zobowiązany jest do prowadzenia pełnej księgowości? 

Niektórzy przedsiębiorcy mogą samodzielnie zdecydować, który sposób ewidencji finansów firmy będzie dla nich odpowiedni. Warto jednak pamiętać, że Ustawa o rachunkowości jasno określa, które podmioty gospodarcze zobligowane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Taki obowiązek spoczywa głównie na spółkach: akcyjnych, komandytowo-akcyjnych czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto pełną księgowość muszą prowadzić również osoby fizyczne i spółki osobowe, które w poprzednim roku podatkowym przekroczyły ustalony poziom obrotów. Mowa tutaj o 2 milionach euro, czyli obecnie 9 188 200 zł. Jeżeli taka sytuacja wystąpiła w Twoim przedsiębiorstwie, konieczne będzie zawiadomienie urzędu skarbowego przed rozpoczęciem kolejnego roku obrotowego o przejściu na pełną księgowość. 

Co należy wiedzieć o księgowości uproszczonej? 

W przeciwieństwie do pełnej księgowości jej uproszczona wersja, jak sama nazwa wskazuje, jest znacznie mniej skomplikowana. Z tego względu niektórzy przedsiębiorcy decydują się na jej samodzielne prowadzenie. Warto jednak rozważyć, czy ewidencjonowanie finansów nie przysporzy nam jednak zbyt dużo trudów. Nawet niewielkie pomyłki mogą wiązać się bowiem z dość przykrymi konsekwencjami. Uproszczona księgowość to ewidencja operacji gospodarczych sporządzana na podstawie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, karty podatkowej lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jeżeli przedsiębiorca nie został wykluczony z danej formy opodatkowania, może samodzielnie zdecydować o jej wyborze. Najczęściej spotykaną formą jest bez wątpienia Księga Przychodów i Rozchodów zawierająca informacje o wszystkich poniesionych wydatkach oraz przychodach przedsiębiorstwa. 

Kto może prowadzić księgowość uproszczoną? 

Na prowadzenie księgowości uproszczonej decydują się zwykle początkujący przedsiębiorcy, których firma dopiero stawia pierwsze kroki na rynku. Nie wszyscy jednak mogą zdecydować się właśnie na uproszczoną wersję ewidencji. Zostają z niej całkowicie wykluczone spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, a także spółki kapitałowe. Wybór mają wciąż jednak spółki jawne, cywilne oraz partnerskie, które nie osiągnęły w poprzednim roku obrotowym limitu wynoszącego 2 miliony euro. W innym przypadku ciąży na nich obowiązek przejścia na prowadzenie ksiąg rachunkowych. 

Jakie są zalety księgowości uproszczonej i pełnej?

Główną zaletą, która w znacznej mierze przeważa nad wyborem księgowości uproszczonej, jest łatwiejszy sposób ewidencjonowania finansów. Również koszty związane z profesjonalnym prowadzeniem tej formy księgowości będą znacznie niższe. Należy jednak mieć świadomość, że to pełna księgowość dostarcza niezbędnych informacji o finansowej kondycji przedsiębiorstwa. Dzięki szczegółowej ewidencji możliwe jest oszacowanie, który sektor prosperuje najlepiej, a który wymaga udoskonalenia. Pozwala to na rozplanowanie przyszłych inwestycji, przemyślane obcięcie kosztów i zwiększenie zysków.