Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Najczęściej decydujemy się na wyjazdy za naszą zachodnią granicę, czyli do Niemiec, a także Holandii czy innych krajów w tym regionie. Pracując w Niemczech, możemy liczyć na uzyskanie rozmaitych świadczeń, ponieważ rząd tego kraju oferuje dodatkowe wsparcie finansowe dla pracowników niemieckich i emigrantów zarobkowych. Jakie świadczenia finansowe można uzyskać?

Zasiłki dla bezrobotnych i świadczenia socjalne

Osoby, które pracowały w Niemczech, mogą liczyć na otrzymanie świadczeń dla bezrobotnych. Zasiłek Arbeitslosengeld I wypłacany jest osobom, które zgłosiły się do niemieckiego urzędu pracy zaraz po tym, jak straciły dotychczasowe miejsce pracy. To świadczenie dla bezrobotnych wynosi około 60% wysokości ostatniego osiągniętego dochodu netto. W przypadku osób mających na utrzymaniu dzieci, wysokość zasiłku wynosi 67%. Jednak nie wszyscy mogą starać się o otrzymanie tego świadczenia, ponieważ przyznawane jest ono osobom, które były ubezpieczone z tytułu zatrudnienia przez przynajmniej 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat. Prawo do otrzymywania zasiłku można stracić, jeżeli odrzucimy ofertę pracy od Agentur für Arbeit.

Kolejnym świadczeniem jest zasiłek socjalny Arbeitslosengeld II, który wypłacany jest z budżetu państwa. Jak informuje doradca podatkowy z firmy Time Tax Polska z Opola, aby otrzymać to świadczenie socjalne, należy złożyć wniosek do niemieckiem placówki Jobcenter, która odpowiedzialna jest za pomoc potrzebującym. Ta zapomoga wypłacana jest osobom, które mają niskie dochody lub zbyt krótko opłacały składki na wypadek bezrobocia bądź w ogóle ich nie opłacały. Zasiłek socjalny przyznawany jest po analizowaniu sytuacji finansowej osoby składającej wniosek oraz członków jego rodziny i/lub partnera. Wysokość wypłacanej kwoty i długość wypłacania zależy od indywidualnej sytuacji wnioskodawcy.

Jak uzyskać zasiłek chorobowy Krankengeld?

Świadczenie chorobowe wypłacane jest osobom, które nie mogą wykonywać lub kontynuować czynności zawodowych przez dłuższy czas. O taki zasiłek mogą ubiegać się osoby, które odprowadzają składki na ubezpieczenie lub są aktualnie bezrobotni i pobierają świadczenie Arbeitslosengeld. Aby otrzymać świadczenie chorobowe w Niemczech, niezbędne jest dostarczenie pisemnego poświadczenia lekarskiego o niezdolności do wykonywania pracy.

W pierwszych 6 tygodniach zasiłek wypłaca zakład pracy, a po tym czasie obowiązek ten zostaje przejęty przez niemiecką kasę chorych. W przypadku, gdy pracownik zachorował w ciągu 4 pierwszych tygodni pracy, wówczas świadczenie od początku wypłaca Krankenkasse. Zasiłek chorobowy w Niemczech wynosi około 70% ostatniego wynagrodzenia brutto i wypłacany jest za dni kalendarzowe przez 78 tygodni na każde 3 lata, oczywiście po poświadczeniu lekarskim o braku możliwości do wykonywania czynności zawodowych.