Prowadzenie firmy nierozerwalnie wiąże się z prowadzeniem księgowości. Do najbardziej rozbudowanych form rozliczeniowych należy tzw. pełna księgowość. Skierowana jest ona do przedsiębiorstw, których przychód jest znacznie wyższy niż w przypadku większości jednoosobowych działalności. Ewidencja obejmuje zestawienie wszystkich operacji firmy, dzięki czemu zapewnia przejrzysty obraz sytuacji finansowej.

Dla kogo pełna księgowość?

Pełna księgowość nie służy jedynie do obliczania wysokości podatku dochodowego. Ma ona również na celu jak najbardziej precyzyjne określenie kondycji finansów przedsiębiorstwa. Dzięki rzetelnej analizie łatwiej podejmować strategiczne decyzje, chociażby przy chęci podjęcia inwestycji. Skrupulatność ksiąg handlowych zapobiega ponadto próbom przeprowadzania nieuczciwych operacji.

Wedle przepisów prawa obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, bez względu na wysokość uzyskiwanych przychodów, należy do spółek handlowych. Księgi rachunkowe są też koniecznością w przypadku podmiotów, których przychody w roku obrotowym wynoszą równowartość dwóch milionów euro. W 2020 r. w przeliczeniu na rodzimą walutę przedkłada się to na 8 746 800 zł. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorca może wybrać pełną księgowość dobrowolnie, informując o tym Urząd Skarbowy w zeznaniu rocznym. Jeśli firma zatrudnia zewnętrzny podmiot do prowadzenia ksiąg, fakt ten również należy zgłosić wspomnianej instytucji.

Prowadzenie pełnej księgowości w praktyce

Nie da się ukryć, że pełna rachunkowość przekłada się na szerzy zakres obowiązków niż w przypadku księgowości uproszczonej, która jest prowadzona przy użyciu Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Skrupulatne prowadzenie rozliczeń to zajęcie czasochłonne, wymagające wiedzy oraz doświadczenia niwelującego ryzyko popełnienia pomyłek. Właśnie dlatego pełną księgowość warto powierzyć renomowanym biurom, takim jak Activus Barbara Pacholska.

Co obejmuje prowadzenie skomplikowanych ksiąg handlowych? Do chronologicznego spisu wszystkich operacji gospodarczych oraz sumy obrotów stosuje się dziennik. Ewidencja transakcji w porządku systematycznym dokonywana jest zaś w księdze głównej, składającej się z kont syntetycznych. Uzupełnienie zawartych w niej informacji stanowi natomiast księga pomocnicza. Księgi rachunkowe to ponadto zestawienie obrotów i sald, które pozwalają zweryfikować prawidłowość podjętych działań. Jednostki nieprowadzące wcześniej pełnej księgowości muszą ponadto sporządzać wykaz aktywów/pasywów, nazywany inwentarzem.

Bez względu na to czy prowadzenie ksiąg handlowych wynika z obowiązku bądź własnego wyboru,  przedsiębiorstwa muszą przygotować sprawozdanie finansowe. Obecnie należy przechowywać je przez minimum 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym to upłynął termin płatności podatku. Sprawozdanie trzeba przygotować w formie elektronicznej i opatrzeć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. Wersje papierowe lub skany są więc nieważne.