Kantor stacjonarny czy internetowy – który wybrać?

Materiał partnera
2019-10-15

Polacy coraz więcej podróżują. Wyjeżdżają na wakacje, w delegacje służbowe, do szkoły lub w poszukiwaniu lepszej pracy. Istotną kwestią podczas planowania wyjazdu jest kwestia pieniędzy – polski złoty jest naszą walutą i poza granicami kraju nie możemy się nim posługiwać. Konieczna jest zatem wymiana na walutę kraju, do którego wyjeżdżamy. Musimy zatem udać się do kantoru.

Kantor wymiany walut

Niemal każde państwo świata ma swoją walutę, którą na jego terenie płaci się za towary i usługi. Dla podróżujących oznacza to konieczność wymiany pieniędzy na walutę odwiedzanego kraju, co jest możliwe dzięki kursom walut oraz kantorom takim jak Kantor Wiek działający w Warszawie. W miejscu takim możemy sprzedać lub kupić określoną walutę w określonej cenie, czyli po tak zwanym kursie walut. Jest on zależny od wielu czynników, między innymi od podaży walut obcych na krajowym rynku i popytu na waluty obce czy też od polityki walutowej i stanu gospodarki.

Kantor powinien udostępnić kursy oferowanych walut. Pamiętajmy jednak, że są one zmienne i najlepiej sprawdzać je krótko przed planowaną wymianą. Sprzedawać i kupować możemy rozmaite waluty z całego świata; od unijnego euro rozpoczynając, przez wszystkie odmiany dolara, franka szwajcarskiego, lira tureckiego, rupię indyjską, na jenie japońskim kończąc.

Tradycyjne kantory to lokale, w których wymiana waluty odbywa się poprzez przekazanie pieniędzy „z ręki do ręki”. Odwiedzamy go osobiście i na miejscu dokonujemy transakcji. Jednak rozwój technologii i możliwości Internetu doprowadził do powstania kantorów internetowych. Powstają one w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na usługi wymiany walut. Przekazy pieniężne z zagranicy, podróże biznesowe i turystyczne – jest coraz więcej powodów, by korzystać z usług kantorów. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie jest lepsze.

Wymiana walut na miejscu

Stacjonarne kantory wymiany walut działają w Polsce od ponad dwudziestu lat, natomiast internetowe – o połowę krócej. Za korzystaniem z usług tych pierwszych przemawia zatem zaufanie wynikające z długoletniej tradycji. To rozwiązanie powszechnie znane, a tym samym też o ustabilizowanej pozycji. Do transakcji internetowych mamy sceptyczne podejście i słusznie – wiele słyszy się przecież o atakach hackerskich na konta bankowe oraz inne poufne informacje dotyczące naszych finansów.

Główną zaletą kantorów stacjonarnych jest fakt, że wymiana walut dokonywana jest na oczach klienta. Wpłaca on ustaloną kwotę i otrzymuje jej równowartość w wybranej walucie. Ryzyko zaistnienia oszustwa jest tu zminimalizowane, a my możemy szybko i łatwo potwierdzić zgodność przeprowadzonej transakcji. W ich przypadku mamy też pewność, że działają legalnie i możemy znaleźć wpis o nich w Rejestrze Działalności Kantorowej. Jedynym minusem jest tu konieczność osobistej wizyty w kantorze, co może stanowić utrudnienie na przykład dla osób niepełnosprawnych.

Opracowanie artykułu:

Kantor Wiek

ul. Targowa 72 lok. 1 (CH Warszawa Wileńska), 03-734 Warszawa Praga-Północ, mazowieckie
e-mail
www