Egzekwowanie długów z pomocą komorników odbywa się przede wszystkim w zgodzie z zasadą dotyczącą rewirów komorniczych. Są to wydzielone obszary, na których swoją pomoc może zaoferować klientom dana kancelaria komornicza. Czy można zatem wybrać komornika spoza danej właściwości terytorialnej?

Czym jest rewir komorniczy?

Rewir komorniczy zwany również inaczej właściwością terytorialną komornika to obszar właściwości sądu rejonowego, przy którym działa określony komornik. Oczywiście nie ma przy tym zasad, iż na danym rewirze może działać tylko jeden komornik, zwłaszcza że specjalistów o takich uprawnieniach jest w Polsce blisko 2000. Nowe przepisy przede wszystkim zostały zaś wprowadzone po to, by odciążyć komorników z dużą liczbą zaległych spraw. Egzekwowanie długów stało się szybsze i skuteczniejsze, co jest między innymi związane z ułatwionym kontaktem z komornikiem, a także prostszym dostępem do akt sprawy, które znajdują się w sądach. Jak zaś znaleźć komornika działającego przy sądzie rejonowym przypisanym dla naszej miejscowości?

Odpowiednie informacje można znaleźć zarówno w urzędach gminnych, sądach, jak i też można skorzystać z wykazu, który prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości. Lista zawiera pełne dane adresowe kancelarii komorniczych, które w większości prowadzą również własne strony internetowe (to na nich można znaleźć m.in. listę prowadzonych licytacji komorniczych). Tak jest w przypadku Komornika Sądowego Grzegorza Krukara, który działa przy Sądzie Rejonowym w Bolesławcu w rewirach: gmina Bolesławiec, gmina Gromadka, gmina Osiecznica, gmina Nowogrodziec oraz gmina Warta Bolesławiecka.

Współpraca z komornikiem z rewiru

Zasada wyboru komornika jest prosta. W większości przypadków wierzyciel kontaktuje się z komornikiem właściwym dla danego rewiru. Jest to zatem specjalista, który działa na obszarze, w którym dłużnik ma swoje miejsce zamieszkania lub też siedzibę. Wyjątkiem jest egzekucja z nieruchomości, przy której o wyborze komornika decyduje położenie danego lokalu, budynku czy też gruntu. Przepisy stanowią również, iż osoba, która wyśle wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika z rewiru, będzie przez niego obsługiwana – nie ma możliwości odmówienia przyjęcia sprawy.

Prawo przewiduje również – w ograniczonym zakresie – możliwość wyboru komorników spoza ustalonej właściwości terytorialnej. Kiedy jest to możliwe?

Wybór komornika spoza rewiru

Wybór komornika spoza rewiru komorniczego jest możliwy przy spełnieniu kilku założeń. Jeśli zatem mamy sprawdzonego eksperta, który np. został nam polecony przez wiarygodne źródło, możemy wysłać wniosek właśnie do wybranej kancelarii. Niestety nie przyjmie ona sprawy, która dotyczy:

  • egzekucji z nieruchomości,
  • wydania nieruchomości,
  • opróżniania pomieszczeń (z osób i mienia) w tym lokali mieszkalnych,
  • wprowadzania w posiadanie nieruchomości.

Jak już bowiem wspomniano tego typu usługi komornicze wykonać może tylko komornik z rewiru, w którym znajduje się nieruchomość. W innych sprawach panuje dowolność co do wyboru kancelarii, z którą chcemy podjąć współpracę. Pamiętać jednak należy o tym, iż komornik spoza rewiru – inaczej niż w przypadku komornika z rewiru – może odmówić przyjęcia wniosku. Musi zaś to zrobić według przepisów prawa, jeśli podyktowane jest to spełnieniem choć jednego z poniższych warunków:

  • ma duże zaległości w prowadzeniu spraw – egzekucje przekraczają termin 6 miesięcy,
  • ma dużo spraw w swojej kancelarii – wpływ wniosków w danym roku przekroczył 5000,
  • ma niską skuteczność – np. skuteczność prowadzonych egzekucji za poprzedni rok nie przekroczyła 35%.

Podstawa prawna:

art.8. Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji (Dz. U. 2020.121 j.t.).