Kantory wymiany walut – jakie są i jak działają?

Materiał partnera
2020-01-16

Większość z nas wie, że kantory służą do wymiany walut. Zazwyczaj korzystamy z nich przed wyjazdami za granicę lub po powrocie do kraju. Niegdyś istniały tylko stacjonarne kantory. Obecnie mamy do dyspozycji coraz więcej ofert wymiany walut, ponieważ w Internecie bez trudu można znaleźć internetowe kantory. Wielu z nas pewnie zastanawia się, w jaki sposób one działają?

Stacjonarne kantory wymiany walut

Osoby, które miały już do czynienia z wymianą walut wiedzą, w jaki sposób działają kantory. Sprawa wymiany w stacjonarnych kantorach jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać odpowiedni dla nas kantor, następnie udajemy się tam z określoną ilością gotówki, którą wymieniamy na inną walutę. W zamian za nasze pieniądze z kantoru otrzymujemy gotówkę w innej walucie. Oczywiście wymiana odbywa się po określonym przez kantor kursie. Niektóre kantory dają swoim klientom możliwość negocjowania kursu waluty, jednakże są to rzadkie przypadki, a wynegocjowana kwota nie będzie wysoka. Jedynie w przypadku wymiany bardzo dużych ilości pieniędzy możliwa będzie przychylność punktu wymiany walut do negocjacji.

Dla tych osób, które jeszcze nie wymieniały pieniędzy w kantorach głównym pytaniem jest, czy ten proces jest bezpieczny? Oczywiście zalety to od wielu czynników. Aby wymiana waluty w stacjonarnym kantorze była bezpieczna musimy przede wszystkim wybrać punkt cieszący się dobrą opinią wcześniejszych klientów. Takim jest np. Coorport. W tym kantorze możliwe jest wymiana następujących walut:

 • dolar amerykański,
 • dolar kanadyjski,
 • dolar australijski,
 • euro,
 • frank szwajcarski,
 • korona szwedzka,
 • korona norweska,
 • korona czeska,
 • kuna chorwacka, forint węgierski,
 • hrywna ukraińska,
 • lewa bułgarska.

W dzisiejszych czasach stacjonarne kantory powoli odchodzą na bok, a ich miejsce zastępują internetowe kantory wymiany walut. Obecnie ze stacjonarnych kantorów korzystają głównie osoby, które nie mają dostępu do Internetu lub są przyzwyczajone do wymiany pieniędzy w takich punkach.

Internetowe kantory wymiany walut

Jeszcze kilka lat temu osoby chcące wymienić pieniądze na zagraniczną walutę musiały korzystać z usług oferowanych przez stacjonarne kantory lub banki. Sytuacja ta zmieniła się w 2011 roku. Wtedy to zaczęła obowiązywać tzw. ustawa antyspreadowa. Szczególnie istotna była ona dla kredytobiorców mających kredyty w innej walucie, którzy dzięki niej mogli sami decydować, w jakim miejscu chcą wymieniać pieniądze. Od czasu wejścia w życie tej ustawy zaczęło pojawiać się także coraz więcej kantorów internetowych.

Kantory internetowe i korzystanie z nich nie powinno być dla nas czymś nowym, ponieważ codziennie wiele osób dokonuje transakcji przez Internet. W Internecie robimy zakupy, opłacamy rachunki itp., w związku z czym wymiana pieniędzy w Internecie już nikogo nie dziwi.

Korzystanie z ofert kantorów internetowych jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę internetową kantoru, którym jesteśmy zainteresowani, następnie patrzymy na kursy i jeśli one nam odpowiadają to wymieniamy gotówkę, bez konieczności wychodzenia z domu. Często jest tak, że internetowe kantory oferują znacznie korzystniejsze warunki wymiany waluty niż banki, czy kantory stacjonarne.

Opracowanie artykułu:

Coorport Ewa Żurawińska

pl. gen. Bema 5, 50-265 Wrocław Śródmieście, dolnośląskie
e-mail
telefon