Sposobów na egzekwowanie wierzytelności od dłużnika jest wiele. Jedną z coraz częściej stosowanych metod jest licytacja komornicza, która może dotyczyć zarówno nieruchomości, jak i ruchomości czy inwentarza gospodarczego. Prowadzona jest ona jednak tylko przez komornika sądowego przypisanego do określonego rewiru komorniczego. Przykładem jest komornik Artur Królasik działający przy Sądzie Rejonowym w Wołominie. W jaki sposób tacy specjaliści przeprowadzają licytacje? O tym dowiedzieć można się z dalszych części artykułu.

Czym jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza to rodzaj publicznej sprzedaży ruchomość czy też nieruchomości dłużnika, co odbywa się w celu pokrycia wierzytelności. W niektórych przypadkach mowa o częściowej spłacie długu dzięki licytacji, a w innych o całkowitym uregulowaniu należności. Jeśli chodzi zaś o sposób nabycia licytowanego mienia, jest on ściśle regulowany przez prawo. W uproszczeniu można jednak przyjąć, iż licytację komorniczą wygrywa ten podmiot, który zadeklaruje się uiścić najwyższą kwotę, powyżej tzw. kwoty początkowej.

Warto także podkreślić, że cały proces licytacji komorniczej zawsze prowadzi komornik sądowy z określonego rewiru komorniczego. Dla przykładu sprawy dotyczące egzekucji mienia w obszarze właściwości Sądu Rejonowego w Wołominie prowadzi Komornik Sądowy Artur Królasik.

Jakie mienie dłużnika może być zlicytowane?

Licytacja komornicza może dotyczyć niemalże każdego składnika, który wchodzi w skład majątku dłużnika. Mowa zatem o nieruchomościach i ruchomościach, a nawet o inwentarzu gospodarczym. Najczęściej licytowanym mieniem są jednak antyki, dzieła sztuki, biżuteria, sprzęt AGD/RTV, a także meble i samochody. W przypadku poddawaniu licytacji mienia firm mogą one dotyczyć też maszyn rolnych, wyposażenia biurowego czy surowców. Co zaś z nieruchomościami?

Tacy komornicy sądowi jak Artur Królasik podkreślają, że wśród licytowanych nieruchomości są domy, mieszkania, lokale użytkowe, całe kamienic, budynki w stanie surowym, garaże, miejsca postojowe, łąki, gruntu rolne, działki budowlane, a także magazyny i hale. Lista jest zatem bardzo długa.

Gdzie znaleźć informacje o licytacjach komorniczych?

Informacja o prowadzonej licytacji komorniczej zawsze obwieszczana jest na specjalnej tablicy w miejscowym sądzie oraz urzędzie gminy. Ponadto jej miejsce i termin podawane są lokalnym gazetom. Na ogół listę prowadzonych licytacji komorniczych prowadzi również komornik, umieszczając ją na swojej stronie internetowej. Tak jest w przypadku Komornika Sądowego Artura Królasika.

Należy jednak podkreślić, że każda licytacja komornicza odbywa się nie wcześniej niż po upłynięciu dwóch tygodni od uprawomocnienia wyroku oraz nadaniu sprawie klauzuli wykonalności.

Przebieg licytacji komorniczej. 5 faktów

Przebieg licytacji komorniczej zawsze nadzorowany jest przez komornika oraz sędziego. Uczestnicy mogą zatem być pewni sprawiedliwe przeprowadzonej procedury. Warto przy tym znać 5 ważnych faktów na temat licytacji komorniczych. Oto i one:

  1. Licytacje komornicze są otwarte. Może wziąć w nich każdy, po wcześniejszym wpłaceniu wadium. Wynosi ono 10% kwoty oszacowania licytowanej ruchomości lub nieruchomości, przy czym po wygraniu licytacji kwota do zapłaty pomniejszana jest właśnie o wadium. Pozostali uczestnicy odzyskują swoje pieniądze.

  2. Podmiot, który po wygranej licytacji i zobowiązaniu do zakupu zrezygnuje z całej procedury, liczyć musi się z: utratą wadium oraz czasowym zakazem brania udziału w kolejnych licytacjach.

  3. Przedmiot licytacji zawsze posiada wcześniej przedstawioną cenę wywoławczą, która w pierwszym terminie licytacji wynosi nie mniej niż 3/4 oszacowanej wartości.

  4. W przypadku nierozstrzygnięcia licytacji w pierwszym terminie ustalany jest tzw. drugi termin licytacji. Wtedy wartość licytowanego mienia spada do nowej kwoty wywoławczej. Wynosi ona 2/3 wartości.

  5. Przybicia licytacji zawsze dokonuje sąd. Istotne jest uprawomocnienie oraz przekazanie wygranemu licytantowi wezwania do zapłaty. Po jego uregulowaniu następuje sądowe przysądzenie własności.