Odzyskanie swoich należności od dłużnika nie zawsze jest łatwe. Jak wiadomo, dłużnicy często zwlekają ze spłatą długów, jednak nawet w ciężkim przypadku może pomóc nam komornik. Jest on przedstawicielem władzy publicznej i zajmuje się wykonywaniem wyroków sądowych dotyczących egzekucji należności. Są to tak zwane egzekucje sądowe, polegające na wyegzekwowaniu od dłużnika, majątku przysługującemu wierzycielowi.

Cel działalności komornika

Najważniejszym zadaniem komornika jest przeprowadzenie egzekucji sądowej. Jest to przymusowe przejęcie majątku dłużnika, by odzyskać tym samym należności wierzyciela. Komornik może rozpocząć swoje postępowanie wyłącznie po uprzednim przyzwoleniu sądu, a na wniosek wierzyciela. W innym przypadku nie jest to zgodne z prawem. To wierzyciel w swoim wniosku określa, w jaki sposób ściągany ma być dług. Komornik przed przejęciem majątku, czyli wykonaniem egzekucji, musi dokładnie znać stan faktyczny majątku, następnie dokonać spisu stanu majątku, a także zabezpieczyć roszczenia.

Etapy windykacji należności

Postępowanie egzekucyjne dzieli się na dwa etapy. Jeżeli w pierwszym etapie dłużnik i wierzyciel nie dojdą do porozumienia, a co za tym idzie, dłużnik nie spłaci swoich należności, sprawa trafia do sądu. Jeżeli jednak pomimo postępowania sądowego sytuacja nie ulegnie zmianie, niezbędna może okazać się pomoc komornika. Komornik sądowy na zlecenie sądu przeprowadza postępowanie egzekucyjne, które polega na początku na negocjacjach z dłużnikiem. Jeżeli nie przyniosą one rezultatu, komornik ma prawo do szybkiej, a zarazem skutecznej egzekucji należności klienta. Komornik może przejąć zarówno nieruchomości, jak i ruchomości dłużnika, zająć jego konto bankowe, a także inne prawa majątkowe.

Wiedza i doświadczenie komornika

Wielu z nas myśli stereotypowo o pracy komornika. Jeżeli jednak skorzystamy z usług rzetelnej jednostki takiej jak Dr Maciej Kaczmarzyk Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Kluczborku, z całą pewnością otrzymamy niezbędną pomoc. Komornik, by wykonywać swój zawód musi ukończyć wyższe studia prawnicze, a także odbyć aplikację komorniczą i zdać egzamin komorniczy. Wymagany jest także dwuletni staż pracy jako asesor komorniczy. Poza doświadczeniem zawodowym komornik musi charakteryzować się także dużą odpornością psychiczną. Nabyta wiedza i doświadczenie, gwarantują profesjonalne wykonywanie swoich obowiązków. Dzięki temu wierzyciel może być pewien, że odzyska swoje należności w szybkim czasie.