Każdy przyszły przedsiębiorca staje przed dylematem dotyczącym sposobu prowadzenia księgowości swojej firmy. Ustawodawca przewidział kilka możliwości opodatkowania uzyskiwanych z działalności przedsiębiorstwa dochodów. Wśród jednoosobowych, małych i średnich firm popularne jest korzystanie z dobrodziejstw księgowości uproszczonej. Dziś przyjrzymy się bliżej jej dwóm wariantom- księdze przychodów i rozchodów oraz ryczałtowi ewidencjonowanemu. Na co się zdecydować?

Księgowość uproszczona, czyli jaka?

Księgowość uproszczona zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Umożliwia zaś zastosowanie prostych rozwiązań celem gromadzenia i rejestrowania informacji finansowych, dotyczących firmy. Decydując się na księgowość uproszczoną znacznie łatwiej też rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Nie każdy przedsiębiorca może jednak liczyć na tak ulgowe traktowanie. Jak informuje księgowa z biura rachunkowego „Gold Service” – ograniczenie stanowi w tym przypadku próg przychodu firmy ze sprzedaży towarów, usług i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy, który stanowi równowartość 2 000 000 euro. Jeśli przedsiębiorstwo przekroczy tę ustawową granicę, właściciel zobowiązany zostanie do prowadzenia księgowości pełnej.

Księga Przychodów i Rozchodów

Prowadzenie księgowości przy pomocy Księgi Przychodów i Rozchodów jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez polskich przedsiębiorców. Obrazuje ono dokładnie wszystkie transakcje gospodarcze, które mają związek z istnieniem danego biznesu. Podstawę opodatkowania stanowią w tym wypadku przychody pomniejszone o koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród dwóch dostępnych form opodatkowania:

  • podatku liniowego, gdzie stała stawka podatku wynosi 19%,
  • podatku progresywnego, gdzie dochody opodatkowane są zależnie od ich wartości.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku podatek można rozliczać miesięcznie lub kwartalnie. Rozliczenie kwartalne przysługuje jednak wybranym przedsiębiorcom – „małym podatnikom” i osobom, które dopiero rozpoczynają prowadzenie własnego biznesu.

Ryczałt ewidencjonowany

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się ryczałt ewidencjonowany zobowiązani są płacić odpowiednią dla danego przychodu stawkę ryczałtu : 3%, 5,5%, 8,5%,17% lub 20%. Wysokość stawki jest różna w zależności od profilu działalności gospodarczej. Podatek naliczany jest jedynie od przychodu przedsiębiorstwa, koszty nie są bowiem brane pod uwagę.

Z takiej formy księgowości skorzystać mogą przedsiębiorcy, których „przychód z działalności gospodarczej wykonywanej samodzielnie nie przekroczył w roku poprzednim równowartości 250 000 euro” i, których „przychody uzyskiwane w ramach spółki, w kwocie łącznej wszystkich wspólników, nie przekroczyły w roku poprzednim 250 000 euro”.

Wybór najlepszej dla danej firmy formy opodatkowania dobrze jest skonsultować z doświadczonym księgowym. Specjaliście warto również powierzyć opiekę nad całą dokumentacją finansową przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje czas na rozwój swojego biznesu i nie musi martwić się o poprawność prowadzenia akt.