Odszkodowania likwidowane z polisy OC lub AutoCasco wielokrotnie nie starczają na całkowitą naprawę auta. Kwota może być zaniżona przez ubezpieczycieli nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Chociaż od decyzji towarzystwa przysługuje odwołanie, to sprawa rzadko kończy się po naszej myśli. Jeśli nie chcemy dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, warto zastanowić się nad skorzystaniem z odkupu odszkodowań komunikacyjnych.

Dlaczego odszkodowania są zaniżane?

Nie w każdym przypadku likwidacja szkody przebiega sprawnie. W pogoni za zyskiem duża część ubezpieczycieli ucieka się do praktyk zaniżania odszkodowań. Kierowcy, chcąc uniknąć przepychanek na drodze sądowej, rezygnują z dalszej walki o fundusze. Decydując się na przyjęcie niskiej kwoty, niejednokrotnie nie są w stanie doprowadzić auta do stanu sprzed wypadku.

Skąd się biorą takie niskie sumy na likwidację szkody? Rzeczoznawca zatrudniony przez towarzystwo wycenia pracę mechaników po nierealnych stawkach, a ponadto uwzględnia w kosztorysie jedynie części zamienne. Dzieje się tak, mimo że pojazd posiadał komplet oryginalnych elementów.

Na czym polega odkup odszkodowań?

Odkup odszkodowań jest w pełni legalną procedurą i zajmują się nim wyspecjalizowane firmy jak Podkarpackie Centrum Odszkodowań Versus. Polega on na zbyciu praw do dalszych roszczeń osobie trzeciej, w zamian za ustaloną wcześniej kwotę, która jest szacowana indywidualnie dla każdej sprawy. Podpisanie tzw. umowy cesji wierzytelności powoduje, że osoba poszkodowana nie musi już martwić się dalszą walką z towarzystwem. Dostaje bowiem dużo większe pieniądze, niż proponuje ubezpieczyciel, uwalniając się od stresu i nerwów. Wszelkie obowiązki związane z ubieganiem się o wyższą kwotę bierze na siebie kancelaria, która odkupiła szkodę.

Cały proces nie wymaga zbyt wielu formalności. Do wybranej firmy należy wysłać jedynie kosztorys naprawy i decyzję ubezpieczyciela. Poszkodowany otrzymuje dopłatę do odszkodowania w formie przelewu bezpośrednio od kancelarii, dzięki czemu całą sprawę można załatwić w ciągu kilku dni. Warto nadmienić, iż przyznana kwota nie podlega zwrotowi.

Warunki odkupu odszkodowań

Z dopłaty do odszkodowania OC może skorzystać każdy kierowca, którego auto uległo uszkodzeniu z winy innego uczestnika ruchu. Jeśli zaś to on spowodował kolizję, do wszczęcia procedury odkupu konieczne również będzie  ważne AC. Zwykle takie kwestie, jak wielkość czy wartość szkody nie mają znaczenia dla firm zajmujących się odkupem.

Aby móc przenieść swoje prawa do odszkodowania, roszczenie nie powinno być starsze niż 3 lata. Po tym okresie ulega przedawnieniu. Kierowca może więc skorzystać z opcji odkupu zarówno po otrzymaniu kosztorysu, jak i po wypłacie odszkodowania. Z dopłaty jednak nie skorzystamy, gdy wcześniej zawarliśmy ugodę z firmą ubezpieczeniową. Taki dokument zamyka drogę do jakichkolwiek dodatkowych świadczeń. Zbycie praw do odszkodowania nie wchodzi też w grę, jeśli ubiegamy się o świadczenia osobowe-rentę czy zadośćuczynienie.