Zgoda wodnoprawna to niezbędny element większości planowanych inwestycji. Niezależnie od wielkości zamierzenia (budowa prowadzona przez osoby prywatne na własne potrzeby, czy duża inwestycja rangi krajowej) niemal zawsze jest wymagane uzyskanie zgody wodnoprawnej. Wykonanie operatu lub zgłoszenia wodnoprawnego, na podstawie których zgoda taka jest wydawana wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, dlatego jego opracowanie powinno być powierzone profesjonalistom z branży.

Etapy realizacji przedsięwzięć w zakresie zgód wodnoprawnych

Pierwszym z etapów realizacji przedsięwzięcia w zakresie zgód wodnoprawnych jest analiza konieczności ubiegania się o taką zgodę. Przystępując do prac projektowych należy rozpoznać, czy w przypadku konkretnej inwestycji przewiduje się działania, które wymagają zgody wodnoprawnej. Jeśli okaże się, że dana inwestycja wymaga zgody wodnoprawnej należy określić, czy zgoda taka może być uzyskana na podstawie zgłoszenia, czy też należy wystąpić z wnioskiem o pozwolenie wodnoprawne, do którego załącznikiem jest operat wodnoprawny.

Jakie są wymagania formalne dotyczące zgłoszenia i operatu wodnoprawnego?

Wymagania formalne dotyczące zgłoszeń i operatów wodnoprawnych są określone przepisami prawa, w szczególności ustawą Prawo wodne. Dokumentacja musi być sporządzona zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawierać wszystkie niezbędne informacje i załączniki (mapy, rysunki techniczne, obliczenia).

Jakie są korzyści wynikające z opracowania zgłoszenia lub operatu wodnoprawnego przez profesjonalistów?

Opracowanie zgłoszenia lub operatu wodnoprawnego przez profesjonalistów, takich jak firma Meander Barbara Koprowska, przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, gwarantuje ono zgodność dokumentacji z obowiązującymi przepisami prawa. Po drugie, profesjonalne opracowanie zgłoszenia lub operatu pozwala na uniknięcie błędów czy opóźnień wynikających z braku doświadczenia, czy wiedzy. Po trzecie, współpraca z doświadczonym wykonawcą daje pewność, że cały proces uzyskiwania zgód wodnoprawnych przebiegnie sprawnie i bez zbędnych komplikacji. Wreszcie, profesjonalne opracowanie zgłoszenia lub operatu wodnoprawnego może przyczynić się do oszczędności czasu oraz środków finansowych, które mogłyby zostać wykorzystane na inne cele inwestycyjne.

Firma MEANDER Barbara Koprowska istnieje na rynku od 2017 roku. Jednak jej właścicielka posiada już 18-letnie doświadczenie w sporządzaniu zgłoszeń i operatów wodnoprawnych. Zdobywała je pracując w większych i mniejszych biurach zajmujących się między innymi: doradztwem prawnym w ochronie środowiska oraz opracowywaniem kompleksowych projektów w zakresie infrastruktury drogowej (w tym największych dróg rangi krajowej – autostrad i dróg ekspresowych). Bezustannie zgłębia swoją wiedzę biorąc udział w szkoleniach z zakresu Prawa wodnego. Obecnie firma współpracuje z wieloma biurami projektowymi, instytucjami publicznymi i osobami prywatnymi prowadząc tematy o zróżnicowanej tematyce i wielkości (od niewielkich inwestycji po duże przedsięwzięcia).