Odzyskanie należności od dłużnika bywa niejednokrotnie żmudnym i długim procesem dla wierzyciela. Zdarza się, że odmawia on uregulowania należności nawet na podstawie orzeczenia sądowego. W taki przypadku osoba poszkodowana, której zależy na utrzymaniu płynności finansowej, ma prawo udać się do komornika i złożyć wniosek o wszczęcie procedury egzekucji w wierzytelności. Ta metoda angażuje w spór inne pomioty związane umową z dłużnikiem.

Prawo wierzytelności

Jego istnienie pozwala na domaganie się od innego podmiotu otrzymania bądź wykonania określonych świadczeń, które wynikają z zawartej pomiędzy stronami umowy. Mogą one mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Według przepisów komornik ma prawo zająć i poddać egzekucji zobowiązanie, które dłużnik przekazał do wykonania tak zwanemu poddłużnikowi (trzeciodłużnikowi). Wynika to z zapisu mówiącego o tym, że poszkodowany może w poszukiwaniu swojej wierzytelności zaspokoić ją zarówno przedmiotami materialnymi, które należą do dłużnika, jak również prawami przysługującymi mu do innych podmiotów na stopie gospodarczej.

Postępowanie egzekucyjne

Warto wspomnieć, że ma ono miejsce, jeśli dłużnik nie wywiąże się z obowiązku uregulowania świadczeń na podstawie wydanego przez sąd prawomocnego orzeczenia. W takiej sytuacji wierzyciel ma prawo udać się do odpowiedniego organu komorniczego. Takie usługi świadczy między innymi komornik sądowy mgr Grzegorz Krukar, działający przy Sądzie Rejonowym w Bolesławcu. Należy złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji ze wskazaniem podstawy wierzytelności dłużnika, jego miejscem zamieszkania, a także danych trzeciodłużnika. W razie braku takich informacji można zlecić poszukiwanie takiego majątku komornikowi. Na podstawie wysłanego przez komornika i doręczonego poddłużnikowi wezwania rozpoczyna się procedura egzekucyjna i zajęcie mienia. Od tego momentu wszelkie zobowiązania są przekazywane na ręce komornika lub do depozytu sądowego, o czym jest informowany także sam dłużnik.

Wierzytelności, które można zająć

W ramach egzekucji z wierzytelności komornik ma prawo zająć nadpłatę podatku VAT, zasiłek dla osób bezrobotnych, wszelkie świadczenia z tytułu odszkodowań, a także wynikające z umów (należności pieniężne i niepieniężne) oraz wierzytelności z papierów wartościowych. Wierzyciel nie może jednak odzyskiwać swoich należności ze środków, które są świadczeniami z pomocy społecznej, ubezpieczeń osobowych i majątkowych do wysokości trzech czwartych. Wyłączeniu podlegają również środki przyznane przez Skarb Państwa, a także prawa niezbywalne, np. roszczenie z tytułu zachowku.