Każda osoba planująca rozpoczęcie działalności gospodarczej powinna przemyśleć współpracę z biurem rachunkowym. Dzięki niemu nie trzeba martwić się o błędnie sporządzone deklaracje, kontrole skarbowe czy też o wysokie koszty utrzymania działu finansowego firmy. Biuro rachunkowe dla nowych przedsiębiorców to zatem nie tylko pomoc przy rejestracji podmiotu, ale też partner na kolejne lata funkcjonowania. O czym warto zatem pamiętać przy wyborze biura rachunkowego?

Wybierz biuro specjalizujące się w doradztwie podatkowy

Przy wyborze biura rachunkowego nowi przedsiębiorcy powinni zwracać szczególną uwagę na usługi doradztwa podatkowego. Nie wszyscy księgowi mogą świadczyć taką pomoc. Jest ona zarezerwowana dla wyspecjalizowanych i uprawnionych doradców podatkowych. Co są oni zaś w stanie zaproponować firmom na ich start?

Przede wszystkim pomagają wybrać dobry ustrój podatkowy, który pozwoli na znacznie zoptymalizowanie kosztów oraz procesów rachunkowo-księgowych. Doradcy wspierają także w pozyskiwaniu funduszy europejskich oraz w korzystaniu z ulg podatkowych. Ponadto można liczyć na wsparcie przy tworzeniu biznesplanu, strategii portfelowej i inwestycyjnej firmy, a nawet w doborze przez nią partnera ubezpieczeniowego oraz banku.

Doradca podatkowy na początku drogi przedsiębiorcy pomoże również podjąć decyzję o wyborze narzędzia ewidencjowania podatków. Najczęściej firmy na start wybierają księgi przychodów i rozchodów, karty podatkowe lub ryczałt ewidencjonowany. Rzadziej korzysta się z księgowości pełnej, która zarezerwowana jest głównie dla dużych spółek. Przy doborze właściwego narzędzia księgowości specjaliści biura rachunkowego mogą zaproponować też korzystne rozliczenia kwartalne z fiskusem.

Partner outsourcingu księgowego? Tylko o kompleksowych usługach!

Kompleksowa obsług outsourcingu księgowego i kadrowo-płacowego jest ważna dla nowych przedsiębiorców. Przekazanie wszystkich procesów finansowych firmy w ręce doświadczonych ekspertów pozwala skupić się na promocji usług czy produktów, a także na walce o wysoką konkurencyjność. Samodzielna obsługa księgowa znacznie utrudnia zatem skoncentrowanie się przedsiębiorcy na działalności głównej. Dzisiaj w biznesie standardem staje się przekazywanie procesów pobocznych właśnie outsourcingowym partnerom.

W ramach obsługi księgowej i kadrowo-płacowej liczyć można m.in. na:

  • ewidencjonowanie podatków (prowadzenie KPiR czy ryczałtu),
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych, niematerialnych i prawnych,
  • prowadzenia spraw kadrowych, od listy płac począwszy po obsługę urlopów, zwolnień chorobowych i umów cywilnoprawnych,
  • reprezentacje klienta w urzędach,
  • wypełnianie obowiązków względem ZUS i PFRON,
  • sporządzanie dokumentacji płatniczej (przelewy, dowody wpłat).

Dobre biura gwarantują nawet pomoc w odzyskiwaniu podatku VAT z faktur i paragonów za paliwo czy podatków opłacanych w ramach przychodów osiąganych poza Polską a naliczonych w jednym z państw UE. O to prosić można Jolantę Partykę z kancelarii doradztwa podatkowego BILANS PLUS ze Szczecina. Kompleksowe usługi, gwarantowane.

Specjaliści gwarantujący elastyczną współpracę

Przy wyborze biura rachunkowego warto także weryfikować zakres jego ubezpieczenia OC. Sprawdzać trzeba też profesjonalizm księgowych i uprawnienia ich do świadczenia doradztwa podatkowego. Istotna jest także elastyczne podejście do współpracy. Najlepsze biura oferują kooperację zdalną poprzez przekaz dokumentów elektronicznie, kurierem lub ich dowóz do siedziby. Niekiedy można też wykorzystać specjalne chmury sieciowe, przez które przedsiębiorca łączy się z księgowymi. Księgowość mobilna jest zatem chętnie wykorzystywana.