Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC jest obowiązkową polisą, którą musi wykupić każdy właściciel samochodu. Jej zakres zawsze jest taki sam, aczkolwiek cena polisy może się znacząco różnić. Oprócz tej podstawowej i obowiązkowej polisy możliwe jest wykupienie pakietów rozszerzonych. Tymi są ubezpieczenie autocasco, czyli AC, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW. Co chroni każde z tych ubezpieczeń?

Ubezpieczenie OC – co należy o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej to gwarancja ochrony w przypadku wyrządzenia szkód osobom trzecim. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub innej kolizji z naszej winy, wówczas koszty związane z naprawą auta drugiego uczestnika wypadku zostaną pokryte z ubezpieczenia komunikacyjnego. Tak samo sytuacja wygląda, jeśli to my będziemy poszkodowani w wypadku, tylko, że szkodę pokryje ubezpieczyciel sprawcy wydarzenia drogowego.

W sytuacji, gdy nie wykupimy obowiązkowej polisy OC, wówczas może nas czekać kara za jej brak, a w przypadku wyrządzenia szkody drugiemu uczestnikowi ruchu drogowego, koszty naprawy będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Kupując ubezpieczenie OC warto pamiętać, że zakres ochrony jest zawsze taki sam, ponieważ jest regulowany przez prawo. Oznacza to, że nie ma sensu przepłacać i najlepszą opcją jest wybrać po prostu najtańsze oferowane nam ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Tanie ubezpieczenia komunikacyjne oferuje biuro ubezpieczeń Warmia. Cena ubezpieczenia OC u ubezpieczycieli różni się między sobą, co spowodowane jest tym, że każdy ubezpieczyciel bierze pod uwagę dane właściciela samochodu i parametry pojazdu i na ich podstawie dokonuje obliczenia wysokości polisy.

Cena ubezpieczenia OC – co na nią wpływa?

Towarzystwa ubezpieczeniowe dokładnie analizują swoich potencjalnych klientów. Niektórzy są bardziej pożądani, inni mniej. Mimo że ubezpieczyciele mogą premiować rozmaite czynniki podczas proponowania niższych składek ubezpieczenia, to niektóre elementy są brane pod uwagę przez wszystkich ubezpieczycieli. Największy wpływ na wysokość składki polisy OC mają:

  • Dane związane z właścicielem pojazdu – najniższe składki zwykle otrzymują doświadczeni kierowcy, którzy nie wyrządzili nigdy szkody innemu uczestnikowi ruchu. Z kolei młodzi kierowcy zwykle dostają propozycję wysokich składek. Podobnie jest z osobami, którzy na swoim koncie mają wyrządzoną szkodę.
  • Miejsce zamieszkania kierowcy – jeśli kierowca mieszka w mieście lub województwie, gdzie jest duża gęstość zaludnienia lub zamieszkuje w miejscu, gdzie dochodzi do dużej liczby wypadków, wówczas cena ubezpieczenia będzie wyższa.
  • Dane techniczne samochodu – na cenę ubezpieczenia wpływa także marka pojazdu, jego model oraz rok wyprodukowania. Poza tym znaczenie ma też pojemność silnika. W przypadku młodych kierowców cena ubezpieczenia komunikacyjnego może wzrosnąć poprzez dokonanie tuningu samochodu.