Przedsiębiorcy mogą wybrać sposób rozliczania swojej działalności spośród kilku różnych form. Ich najbardziej podstawowy podział to księgowość pełna i uproszczona. Jednym z uproszczonych i chętniej wybieranych sposobów ewidencjonowania operacji gospodarczych firmy jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczony ryczałt? Wyjaśniamy.

Na czym polega opodatkowanie ryczałtem?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form uproszczonego opodatkowania przychodów przedsiębiorstwa. Polega na tym, że podatek płaci się jedynie od przychodów i nie odlicza się kosztów ich uzyskania. Ze względu na to ryczałt najbardziej opłaca się przedsiębiorcom, którzy nie generują wysokich kosztów związanych z prowadzeniem działalności. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej przychód może być opodatkowany stawkami: 17%, 12,5%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%.

Kto może rozliczać się za pomocą ryczałtu?

Uproszczona forma rozliczenia, a także korzystne stawki opodatkowania sprawiają, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to chętnie wybierany sposób rozliczania działalności. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy. Otóż za pomocą ryczałtu mogą rozliczać się:

  • osoby fizyczne osiągające przychody z działalności gospodarczej,
  • przedsiębiorstwa w spadku,
  • spółki cywilne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne,
  • spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku,
  • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

Dodatkowym wymogiem jest uzyskanie przychodów, które nie przekraczają równowartości 2 mln euro w złotych.

Z kolei z ryczałtu nie mogą skorzystać osoby, które: w tym samym roku rozliczają się przez podatek w formie karty podatkowej, korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego czy wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym. Do tej grupy nie należą również podmioty – zajmujące się handlem częściami i innymi akcesoriami do pojazdów mechanicznych oraz obrotem wartościami dewizowymi, a także lombardy, apteki czy też osoby pracujące w wolnym zawodzie (z pewnymi wyjątkami).

Jak powinna być prowadzona ewidencja przychodu?

Czy Twoja firma może rozliczać się za pomocą ryczałtu? Jeśli tak, to jaką stawką i jak dokładnie należy to robić? Jako przedsiębiorca, który chce skupić się na prowadzeniu i rozwoju swojej firmy, nie musisz znać odpowiedzi na te pytania. Wystarczy, że zgłosisz się do profesjonalnego biura księgowego takiego jak na przykład łódzkiego Emikol Group Sp. z o.o. Specjaliści pomogą Ci podjąć decyzję, czy ryczałt to na pewno najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Natomiast w ramach prowadzenia księgowości zajmą się przygotowywaniem chronologicznej i skrupulatnej ewidencji przychodów.