Pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na europejską oraz polską gospodarkę. Zamrożenie ekonomiczne stało się olbrzymim wyzwaniem dla setek tysięcy Polaków, a także małych, średnich i dużych przedsiębiorców z różnych branż. Niestety skutki kryzysu mogą być dopiero widoczne w III i IV kwartale roku uderzając znacząco w portfele pracowników oraz różnego rodzaju firm. Aby minimalizować skutki ekonomiczne COVID-19 wprowadzono szereg rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają pomóc przetrwać im ten szczególny okres. Dowiedz się, jakie są założenia Tarczy Antykryzysowej.

Dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń pracowników

Jednym z elementów zatwierdzonej przez Rząd Tarczy Antykryzysowej jest możliwość skorzystania przez przedsiębiorstwa z dofinansowania do części kosztów wynagrodzeń pracowników. Dotyczy to również należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne. Taka pomoc przyznawana jest mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim firmom.

Istotne jest to, że wielkość pomocy nie jest uzależniona od rozmiaru przedsiębiorstwa i jego przychodów w poprzednim roku obrotowym. Dofinansowanie obliczane jest zatem od liczby zatrudnionych pracowników. Póki co świadczenie to może być przyznane na okres maksymalnie trzech miesięcy.

Jednorazowa wypłata z tytułu przestoju ekonomicznego

Drugim filarem Tarczy Antykryzysowej jest postojowe dla pracowników. Według Prezesa GUS i rządowych wyliczeń skorzysta z niego nawet 2,2 mln osób. Ważne przy tym jest to, aby działy kadrowe firm pomagały swoim zatrudnionym w wypełnianiu i składaniu wniosków.

Aby móc starać się o postojowe, należy przede wszystkim przygotować dokument, który wskaże, że przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jest co najmniej 15 proc. niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc.  Nie może być on jednak wyższy od 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Dofinansowanie w przypadku spadku obrotów gospodarczych

Kolejny ważny element Tarczy Antykryzysowej dotyczy mikroprzedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z dofinansowania na wyrównanie części kosztów prowadzenia działalności w przypadku spadku obrotów. Jeśli obniżyły się one o 30%, przedsiębiorca może liczyć na 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Spadek o 50% pozwala ubiegać się o dofinansowanie w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. W przypadku obniżenia obrotów co najmniej o 80% dofinansowanie wynosi 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Tego typu wsparcie wypłacane może być jednak tylko przez okres trzech miesięcy. Warto oprócz tego zainteresować się zatem pożyczką, która wypłacania jest z tytułu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może liczyć na 5 tysięcy złotych przy okresie spłaty nie dłuższym niż 12 miesięcy. Pokreślić jednak należy to, że pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu w sytuacji, w której firma przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

Zwolnienie ze składek ZUS

Kolejnym punktem Tarczy Antykryzysowej jest zwolnienie ze składek ZUS. Zwolnienie to ma przy tym charakter umorzenia i dotyczy okresu od kwietnia do czerwca. Okres ten może się jednak wydłużyć. Przede wszystkim zwolnienie ZUS przysługuje płatnikom, którzy na dzień  29 lutego 2020 r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. Ulga dotyczy także m.in. osób prowadzących działalność i opłacających składki za siebie i osobę współpracującą z założeniem, że przychód z prowadzonej działalności nie przekroczył w lutym 2020 r. 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Inne składowe Tarczy Antykryzysowej

Założenie Tarczy Antykryzysowej dotyczą także:

  • wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • darowizny na rzecz walki z koronawirusem – ulga w rozliczeniu PIT i VAT,
  • odroczenia terminów badań lekarskich i szkoleń BHP dla pracowników,
  • dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności dla samozatrudnionych,
  • zwolnienia lub odroczenia zapłaty podatku od nieruchomości.

Jak zadbać o firmę w czasie kryzysu?

W czasie kryzysów ekonomicznych szczególnie warto zainteresować się usługami biegłych rewidentów z takich biur jak m.in. "AUDYT" Kancelaria Biegłych Rewidentów sp. z o.o. . Specjaliści ci zagwarantują pomoc w kontakcie z urzędami. Pomoc biegłych rewidentów jest w trudnym okresie recesji gospodarczej nieoceniona. To oni przeprowadzają ocenę zaistniałych zdarzeń gospodarczych  i ich wpływu na wynik finansowy. Pozwala to na wdrożenie odpowiednich działań naprawczych i prewencyjnych.