Życie jest nieprzewidywalne, a co za tym idzie, warto wcześniej wykupić odpowiednie ubezpieczenie, aby zminimalizować przykre skutki nieprzyjemnych zdarzeń. Czym kierować się przy wyborze konkretnego ubezpieczyciela? Jakie warunki powinno spełniać korzystne ubezpieczenie? Jak czytać umowy ubezpieczeniowe? Dowiesz się z poniższego artykułu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Rodzaje ubezpieczeń

Jednym z bardziej popularnych ubezpieczeń jest ubezpieczenie na dom. Jego budowa to bardzo często ogromny wydatek. Niejednokrotnie spłacana jest poprzez kredyt zaciągnięty na kilkadziesiąt lat. Z tego powodu warto zadbać, aby w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń (np. pożar, gwałtowna wichura) ewentualne szkody były pokryte z kwoty ubezpieczenia. Tym bardziej że zmiany klimatu doprowadziły do sytuacji, w której występujące na terenie naszego kraju tornada i trąby powietrzne nikogo już nie dziwią. Kolejnym rodzajem polisy jest ubezpieczenie na życie. Mówi się, że nie znamy dnia ani godziny i to jest prawda. Przykładowo, nawet prosty zabieg chirurgiczny może wiązać się z poważnymi powikłaniami, które mogą w konsekwencji doprowadzić do zgonu danej osoby np. w wyniku częstego zatoru tętnicy płucnej. Ubezpieczenie oczywiście życia nie przywróci, ale wypłacona kwota może być bardzo pomocna dla członków rodziny w ich codziennej egzystencji.

Ubezpieczenie jako gwarancja spokojnego snu

Klasyczne porzekadło mówi, że podróże kształcą i jest w tym sporo racji. Faktem jest również, że w podróży może nas spotkać szereg nieprzewidzianych zdarzeń. Przykładowo, wybraliśmy się na wycieczkę do popularnego w ostatnich latach Lwowa. Na śliskim trotuarze obok pomnika Mickiewicza potknęliśmy się i doznaliśmy skręcenia kostki. Ukraina jest poza strefą Unii Europejskiej i fakt polskiego ubezpieczenia zdrowotnego niewiele nam pomoże. Na takie wypadki, jak tłumaczą specjaliści z firmy Ubezpieczenia Karcz, warto zaopatrzyć się wcześniej w dobre ubezpieczenie turystyczne. Wtedy koszty ewentualnych zabiegów lekarzy ukraińskich zostaną pokryte przez naszego ubezpieczyciela. Dobrą praktyką przed podpisaniem umowy ubezpieczenia jest jej dokładne przeczytanie i zapoznanie się z warunkami. W szczególności warto zwrócić uwagę na paragraf dotyczący poszczególnych wyłączeń, czyli takich przypadków, w których ubezpieczenie nie będzie obowiązywało. Przykładowo ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli ubezpieczony nie jest w stanie właściwie udokumentować zaistniałej szkody, została ona w sposób umyślny wyrządzona albo osoba poprzez swoje zachowanie złamała lokalne prawo.