Bez wątpienia nasza historia kredytowa może wpłynąć na decyzję banku odnośnie udzielenia nam kredytu. Historię kredytową możemy posiadać różną. W niektórych sytuacjach może nam ona pomóc w otrzymaniu kredytu, jednakże są również takie momenty, w których może nam ona zaszkodzić. Czym jest historia kredytu oraz jak wpływa na otrzymanie kredytu?

Historia kredytowa, BIK, scoring – co to takiego?

Historia kredytowa to nic innego niż informacje o kredytobiorcy, które przechowywane są w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. Sięgając do tych informacji banki mogą dowiedzieć się o tym, jakie kredyty i pożyczki zaciągnął w przeszłości klient oraz czy zostały one spłacone w wyznaczonym terminie. Dotyczy to również zakupów na raty i kart kredytowych. W ten sposób możliwe jest również sprawdzenie, czy klient nie posiada obecnie zadłużenia. Informacje te przechowywane są w BIK-u przez 5 lat.

Zawarte w Biurze Informacji Kredytowej wiadomości mają duże znaczenie podczas tworzenia tzw. scoringu. Scoringiem nazywana jest ocena jakościowa klienta. Scoring to punktowa ewolucja potencjalnego kredytobiorcy. Oprócz historii kredytowej wliczany jest do niej wiek, wykształcenie i staż pracy osoby chcącej wziąć kredyt. Warto wiedzieć, że każdy bank posiada własny system scoringowy, a szczegółowe zasady jego działania nie są podawane do informacji publicznej. Uzyskanie kredytu zależy od oceny scoringowej. Jeśli ocena ta będzie wysoka, wówczas bank najprawdopodobniej przyzna nam kredyt. Jednak aby otrzymać kredyt klient musi przekroczyć minimalny próg oceny scoringowej.

Jakie typy historii kredytowej wyróżniamy?

Wyróżnić możemy trzy najbardziej znane typy historii kredytowej. Pierwszy z nich to historia pozytywna. Taką otrzymują klienci, którzy w wyznaczonym terminie spłacali wszystkie swoje zobowiązania. Pozytywna historia kredytowa to dla banku znak wiarygodności kredytobiorcy, a także większe prawdopodobieństwo, że kolejne kredyty również będą spłacane w terminie przez taką osobę.

Oprócz pozytywnej historii kredytowej możemy również wyróżnić jej przeciwieństwo, czyli historię negatywną. Posiadają ją osoby, które mają problemy z opłacaniem rat kredytów w wyznaczonych terminach lub ich wcześniejsze zobowiązania nie zostały uregulowane. Klienci z negatywna historią kredytową będą miały większe problemy z otrzymaniem kredytu, ponieważ banki nie będą miały zaufania do takich osób.

Wyróżnić można jeszcze trzeci rodzaj historii kredytowej, a mianowicie nieistniejąca historia kredytowa. Taką historię posiadają osoby, które ani razu w swoim życiu nie brały kredytu, nie posiadały kart kredytowych, konta debetowego, ani nie kupowały nic na raty. Zdaniem niektórych specjalistów, np. z firmy Domatex brak historii kredytowej można oznaczać niekorzystniejszą sytuacją od negatywnej historii kredytowej, ponieważ złą historię można w każdej chwili poprawić, natomiast brak historii stanowi dla banku zagadkę o kliencie.