Zakup samochodu spoza Unii Europejskiej jest równoznaczny z obowiązkiem zapłaty podatku od towaru i usług (VAT), akcyzy oraz cła. Bez względu na to, czy pojazd jest nowy, czy używany. Natomiast wszystkie stawki są zależne od kraju, z którego sprowadzamy auto, bieżącego kursu walut i pojemności silnika.

Jakie formalności należy dopełnić?

Polscy przedsiębiorcy najchętniej sprawdzają auta firmowe z USA i Kanady. W związku z tym muszą przejść procedurę celną, na którą składają wspomniane już cło, akcyza i podatek od towaru i usług (VAT). Pierwszą formalnością, którą należy poczynić, jest zgłoszenie celnedrogą elektroniczną na platformie Służby Celnej lub papierową przez użycie dokumentu SAD. Związana z nim opłata zostaje wyliczona w oparciu o fakturę powiększoną o ekstra koszty, które nazywamy wartością celną. Zalicza się do nich m.in. transport czy ubezpieczenie. Bardzo ważna jest także kwestia, na jak długo przedsiębiorca nabywa samochód. Jeżeli na okres przekraczający 12 miesięcy, to należy wpisać go do ewidencji środków trwałych. W przypadku krótszego terminu auto zalicza się do towaru handlowego.

Wysokość cła i stawki akcyzy

Jego wysokość będzie zależna od kraju, z którego sprowadzono pojazd. W przypadku Stanów Zjednoczonych i Kanady wynosi ona 10% wartości celnej, a dla pozostałych krajów, które ą członkami EFTA – 0%. Następnie uiszcza się opłatę akcyzową, którą wylicza się poprzez zestawienie wartości celnej oraz należnego cła. Stawki akcyzy są zależne od pojemności silnika i wynoszą:

  • 3,1% – do 2 000 cm3,

  • 18,6%. – powyżej 2 000 cm3.

Akcyzę należy opłacić do 30 dni od dnia powstania  tzw. długu celnego bądź w chwili rejestracji pojazdu. Ostatnim krokiem jest zapłata podatku VAT. Oblicza się go poprzez zsumowanie wszystkich powyższych kosztów i naliczenie 23% VAT-u, a następnie wpłaca na mikrorachunek podatkowy firmy.

Inne obowiązki

Kupując pojazd na przedsiębiorstwo, należy pamiętać o konieczności rejestracji go. Należy to zrobić, wypełniając i składając wniosek we właściwym dla nas wydziale komunikacji, po wykonaniu przeglądu. Jeżeli wszystko zostanie rozpatrzone pozytywnie, to otrzymamy 30-dniowe pozwolenie na poruszanie się nim po Polsce, a my możemy w międzyczasie załatwić ubezpieczenie. Czy karta pojazdu i właściwy dowód rejestracyjny oraz tablice są gotowe, możemy sprawdzić na stronie www.pojazd.pwpw.pl. Żeby je odebrać, potrzebujemy przedłożyć ważną polisę OC oraz zwrócić tymczasowy dowód.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów podczas załatwiania formalności

Jak widać zakup pojazdu nowego bądź używanego z kraju Unii Europejskiej będzie podlegał pod jednolite zasady podatkowe. Oznacza to, że na przedsiębiorcy zawsze będzie ciążyć obowiązek zapłaty VAT i kwestia załatwiania innych formalności. Dlatego, jeżeli jesteś zabieganym przedsiębiorcą i brakuje Ci czasu na kompleksowe załatwienie tych wszystkich spraw związanych z przywiezieniem – sprowadzeniem do Polski pojazdów z Unii lub spoza niej, to powinieneś skorzystać z usług Agencji Celnej Olmax. Gwarantują oni profesjonalną i fachową obsługę; zaoszczędzenie 3 dni, które normalnie trzeba byłoby przeznaczyć na załatwianie formalności; zrobienie tłumaczeń dokumentów oraz odbiór i dostarczenie ich z dowolnie wybranego przez nas miejsca. Zajmują się oni również przerejestrowywaniem samochodów już zarejestrowanych oraz nowych samochodów zakupionych w Polsce. Co więcej, poza przedsiębiorcami obsługują również klientów indywidualnych. To wszystko sprawia, że warto się do nich zgłosić i pozwolić im zadbać o swoje interesy.