Choć najczęściej z egzekucjami komorniczymi borykają się zarówno małe, jak i większe przedsiębiorstwa, sprawa tak może dotyczyć również osoby fizycznej. Czynności komornika, których prawidłowość budzi wątpliwości, można zaskarżyć do sądu, przy którym dany organ działa. Należ sporządzić odpowiedni dokument z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych, w czym pomoże adwokat, specjalizujący się w prawie gospodarczym i cywilnym.

Jakie czynności można zaskarżyć?

Tak naprawdę podlega temu każda sytuacja, w której komornik niewłaściwie i w sposób niepełny wykonał swoje obowiązki, naruszając tym samym dobro jednej ze stron – wierzyciela bądź dłużnika. Podlega temu także całkowite zaniechanie podjęcia odpowiednich działań, które stanowiły obowiązki służbowe. Należy jednakże zaznaczyć, że nie dotyczy to okoliczności, w których sprawa komornicza po prostu się przedłuża. Zaskarżyć można zarówno naruszenie popełnione świadomie, jak i nieświadomie. Do uznania słuszności skargi naczynności komornika przez sąd wymaga się jedynie stwierdzenia nieprawidłowości w sposób obiektywny. Trzeba mieć również świadomość, że potwierdzenie jej zasadności nie zobowiązuje do naprawienia wyrządzonych szkód, na przykład w wyniku błędnie wyegzekwowanej należności poprzez jej zwrot dłużnikowi. Uzyskanie odszkodowania w takiej sprawie jest możliwe jedynie na drodze postępowania cywilnego.

Jak powinno się wnieść skargę?

Niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego pisma procesowego. Na tym etapie warto skontaktować się z adwokatem, który pomoże w spełnieniu wszystkich potrzebnych formalności. Można skorzystać na przykład z usług kancelarii adwokackiej Temida, mieszczącej się na terenie Grudziądza. W treści powinny znaleźć się przede wszystkim:

  • dane stron wraz z adresami,

  • określenie konkretnej czynności, która jest poddawana zaskarżeniu,

  • prośbę o jej zmianę, uchylenie lub dokonanie wraz ze stosownym uzasadnieniem,

  • sygnaturę akt komorniczych,

  • podpis osoby, która wnosi skargę.

Dokument należy złożyć w ciągu siedmiu dni liczonych od wykonania czynności, zawiadomienia osoby o jej dokonaniu przez komornika lub daty, w której powinna mieć miejsce. Dokonuje się tego w sądzie rejonowym, przy którym działa dany komornik i to za jego pośrednictwem. Może go dostarczyć osoba, której dotyczy sprawa (wierzyciel albo dłużnik), jak również osoba postronna, która uznała, że organ komorniczy nieprawidłowo wypełnił swoje obowiązki. W ciągu tygodnia od daty złożenia skargi sąd zajmuje się jej rozstrzygnięciem, jeśli podmiot zaskarżony nie uwzględnia jej w całości. W przeciwnym razie sam komornik informuje zainteresowanych o jej słuszności.