Co roku 6 stycznia wypada Święto Trzech Króli. Z dniem tym wiąże się kilka tradycji i zwyczajów, które praktykowane są już od bardzo wielu lat. Co oznacza to święto, skąd się wzięło i jak należy je obchodzić? Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli? Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy? Odpowiedzi na te, jak i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Trzech Króli – co to za święto?

Trzech Króli, a inaczej Objawienie Pańskie lub Epifania to jedno z najstarszych świąt w Kościele Katolickim. Na Wschodzie obchodzono je od III wieku, na Zachodzie zaś pojawiło się pod koniec IV wieku. Dla chrześcijan święto Objawienia Pańskiego ma na celu uczczenie objawienia się Boga człowiekowi. Według Ewangelii św. Mateusza trzech Mędrców przybyło do Betlejem oddać cześć nowo narodzonemu Jezusowi. Jest to symbol pokłonu oddanego Bogu przez pogan, ludzi z różnych części świata i różnych warstw społecznych. Stąd właśnie Mędrcy do dzisiaj przedstawiani są jako trzy osoby w różnym wieku, spośród których jedna jest ciemnoskóra, druga jest rasy białej, a trzecia żółtej.

Jak obchodzimy Święto Trzech Króli?

Według Ewangelii trzej królowie złożyli Jezusowi dary, takie jak złoto, kadzidło i mirra. Dary te są zwyczajowo święcone w kościele podczas mszy świętej. Dawniej poświęconym złotem dotykano szyi, a kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i gospodarstwa. Wierzono, że uchroni to mieszkańców przed wszelkimi chorobami i nieszczęściami.

Obecnie w kościele święcona jest także kreda, którą katolicy oznaczają drzwi wejściowe do swoich domów i mieszkań. Tradycją jest także Orszak Trzech Króli, który organizowany jest w wielu miastach w całej Polsce. Są to uliczne jasełka, podczas których uczestnicy idą przez miasto i wspólnie kolędują. W ubiegłych latach kolorowe pochody były organizowane przez mieszkańców poszczególnych miast ze wsparciem lokalnych władz i biskupów. W tym roku ze względu na światową pandemię koronawirusa uroczystości zapewne nie będą miały tak doniosłego charakteru.

Święto Trzech Króli - napis na drzwiach

6 stycznia katolicy jak co roku będą oznaczać drzwi wejściowe do swych domów. Co piszemy na drzwiach w Trzech Króli? Otóż poświęconą kredą umieszczamy napis złożony z trzech liter C+M+B lub K+M+B (obie formy są poprawne) oraz datę bieżącego roku. A co oznacza ten napis na drzwiach? Wiele osób uważa, że jest to skrót od pierwszych liter imion trzech Mędrców – Kacper, Melchior, Baltazar, które określa średniowieczna legenda. Tak naprawdę litery te są jednak skrótem od łacińskiego wyrażenia Christus Mansionem Benedicat, co po przetłumaczeniu brzmi: Niech Chrystus błogosławi temu domowi.

Kiedy jest Trzech Króli?

Święto Trzech Króli co roku jest obchodzone w tym samym terminie, czyli 6 stycznia. W tym roku jest to środa. W kościele rzymskokatolickim Objawienie Pańskie jest świętem nakazanym, co oznacza, że tego dnia uczestnictwo we mszy świętej jest obowiązkowe. Trzech Króli jest też dniem ustawowo wolnym od pracy. Tego dnia, tak samo, jak w niedziele, zamknięte są więc urzędy, sklepy, punkty usługowo-handlowe itd.

Warto wspomnieć, że nie zawsze 6 stycznia był w Polsce dniem niepracującym. Dniem wolnym był w czasach powojennych do 1960 roku, kiedy ustawa Sejmu PRL zniosła ten przepis. Prace nad jego przywróceniem rozpoczęto w 2010 roku podczas nowelizacji Kodeksu Pracy. Święto Trzech Króli stało się ponownie dniem wolnym od pracy w 2011 roku.