Hydroterapia, czyli akwaterapia i wodolecznictwo, jest jedną z najstarszych sposobów leczenia. Osoby zdrowe mogą na niej skorzystać w efekcie zwiększając swoją ogólną odporność organizmu lub redukując stres. Osoby cierpiące na liczne choroby, m.in. układu krążenia, układu nerwowego, serca, a także dolegliwości bólowe. Obecnie można liczyć na różnorodność zabiegów, więc dla każdego można znaleźć coś pasującego.

Kąpiel perełkowa – jak wpływa na nasz organizm?

Ilość obecnych zabiegów trudno oszacować. Z pewnością można wyróżnić 100 różnych technik hydroterapeutycznych. Hydroterapia jest usługą wciąż rozwijającą się na rynku. Można wyróżnić jednak kilka najpopularniejszych.

Pierwszym rodzajem hydroterapii jest kąpiel perełkowa – wyjątkowy typ kąpieli wodnej. Czas jej trwania to zazwyczaj kilkanaście minut. Kąpiel odbywa się w specjalnej substancji – w wodzie o dużej ilości pęcherzyków powietrza, które wytwarza się dzięki sprężarce powietrza. Zabieg odbywa się w zwykłej wodzie (gospodarczej) albo siarczkowo-fluorowej, która posiada odrobinę zwiększoną temperaturę (trochę wyższą niż temperatura ciała). 

Działanie takiej kąpieli jest kojące, polepsza pracę układu krążeniowego, poprawia ogólne samopoczucie. Dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe ściśle związane z miesiączkowaniem, wygładza fałdy i zmarszczki, wpływa pozytywnie na wygląd przemęczonej skóry oraz rozstępy, ulepsza ukrwienie i unaczynienie skóry. Taki rodzaj hydroterapii jest szczególnie korzystny dla osób posiadających problemy z narządami ruchu, chorych na nadciśnienie, cierpiących na schorzenia układu krążenia oraz nie mogących pozbyć się bezsenności i nieustannych lęków.

Czy hydromasaż jest sposobem na zdrowy organizm?

Hydromasaż łączy w sobie aspekty tradycyjnego masażu z relaksem odczuwanym w czasie kąpieli. Z dysz wypompowywana jest woda pod wysokim ciśnieniem. Uderza ona w mięśnie powodując ich rozluźnienie i odprężenie organizmu.

Masaż wodny odbywa się za pomocą dużej wanny lub kabiny wyposażonej w dysze, które pompują odpowiednio sprężoną wodę. Masowane są głównie takie części ciała jak kark, plecy i nogi. 

Do zalet hydromasażu można zaliczyć poprawę samopoczucia, pobudzenie i dodatkową energię. Ponadto pozwala na zachowanie dobrej formy i młodości na długi czas, działa również pozytywnie na skórę, eliminuje zmęczenie. Hydromasaż działa kojąco na bóle głowy, stawów oraz rozluźniająco napięte mięśnie.

Jeśli już zdecydujemy się na masaż wodny, warto poszukać odpowiedniego miejsca, w którym pracują profesjonaliści. Świetnym wyborem będzie Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej, z siedzibą w Warszawie.