„Pomaganie jest cnotą” i trudno się z tym nie zgodzić. Wspieranie osób w potrzebie niesie korzyści dla obu stron – pomagając, czujemy się lepiej sami ze sobą, poprawia nam humoru oraz podnosi samoocenę, a potrzebujący w jakiś sposób odczuwają ulgę w trudach życia. Dlatego warto przeznaczyć część swoich zasobów na pomaganie innym. Jednak jest tyle sposobów na wspieranie osób w potrzebie, że trudno wybrać najlepszy dla nas.

Pomaganie – szlachetny gest dostępny dla każdego

Okazuje się, że Polacy, jako ogół bardzo chętnie wspierają innych w potrzebie i są wrażliwi na ludzką krzywdę. Wg. danych z 2016 roku, aż 80% krajanów przyznaje, że stara wspierać osoby w potrzebie. Zainteresowanie tematem ukazują głównie duże zbiórki internetowe, ale i popularność akcji charytatywnych pokroju „Szlachetna Paczka” czy działalność WOŚP. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość przekazania 1% podatku wybranym organizacjom. Wszystkie te działania składają się na obraz społeczeństwa, które chce oraz lubi pomagać. Jednak osób w potrzebie jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać patrząc po internetowych zbiórkach.

Często są to osoby w trudnej sytuacji życiowej, która sięga dużo głębiej i szerzej, niż zwykły brak pieniędzy. Osoby potrzebujące pomocy, balansujące na krawędzi wykluczenia społecznego wymagają bardziej kompleksowego podejścia w kwestii pomocy. Wyciągnięcie kogoś z bezdomności czy readaptacja na rynku pracy, kogoś, kto od dawna nie może znaleźć zatrudnienia to często zadanie dla całej grupy specjalistów – adwokatów, lekarzy i psychologów. W takich wypadkach zgłoszenie się do stowarzyszenia lub fundacji zajmującej się szeroko pojętą pomocą potrzebującym jest najlepszym wyjściem, które może faktycznie coś zdziałać.

Warto pomagać, ale jak?

W dobie Internetu istnieje naprawdę dużo sposobów, aby wesprzeć ludzi w potrzebie. Można regularnie wpłacać datki na różnych zbiórkach prowadzonych w mediach społecznościowych lub poprzez specjalne strony internetowe, które służą tylko i wyłącznie do działań charytatywnych. Jest to wygodny i bardzo prosty sposób, aby wesprzeć osoby w potrzebie, zwłaszcza jeżeli cel jest jasny i konkretnie określony. Najczęściej zbiórki te służą do zebrania funduszy na leczenie lub drogą operację. Warto pamiętać o zdrowym rozsądku i każdą zbiórkę prześwietlić – większość publicznych akcji można znaleźć na stronie rządowej, co potwierdzi rzetelność organizatorów.

Innym sposobem na niesienie pomocy jest finansowe wsparcie konkretnej fundacji lub stowarzyszenia. Jest to dobry pomysł w sytuacji, jeśli chcemy dotrzeć z naszą pomocą do większej liczby osób potrzebujących. Stowarzyszenia takie, jak Przystanek Nadziei skupiają się przede wszystkim na osobach, które są zagrożone wykluczeniem społecznym, ale służą pomocą tak naprawdę każdemu, kto się do nich zgłosi. Tak więc, do tego typu organizacji non-profit zgłaszają się ludzie zwolnieniu bezprawnie z pracy, osoby uporczywie bezrobotne lub bezdomne, a także zmagające się z problemami z uzależnieniem. Stowarzyszenia pokroju Przystanek Nadziei są więc w stanie pomóc tym osobom w dużo bardziej złożony sposób, niż tylko wsparcie finansowe. Wszelkie wsparcie okazane przez darczyńców jest pożytkowane co do złotówki na rzecz osób pokrzywdzonych przez los.

Osoby, które bardziej niż w internetowej i anonimowej pomocy, odnajdują się w aktywnym działaniu oraz zaangażowaniu mogą zdecydować się na pomoc niematerialną. Mowa tu oczywiście o wolontariacie, który ma wiele obliczy, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiednią dla siebie formę pomagania ludziom w potrzebie. Można zbierać fundusze na różnego rodzaju akcjach charytatywnych, udzielać się w ośrodku pomocy społecznej lub w jadłodajni dla osób potrzebujących.