Ochrona środowiska jest bardzo ważna. Dlatego istnieje wiele zasad oraz obostrzeń prawnych z nią związanych. Jednym z nich jest zgoda na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Jeśli posiadasz kocioł grzewczy, suszarnie czy chociażby chlewnie, musisz taką zgodę się ubiegać? Jak to zrobić? Najlepiej poprosić o pomoc specjalistów, takich jak firma Eko-opracowania, która pomoże w stworzeniu i złożeniu odpowiedniego wniosku. 

Kogo dotyczy zezwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

Skąd wiedzieć, że wspomniane zezwolenie dotyczy właśnie Ciebie. Takie informacje znajdziemy w zapisach o prawie ochrony środowiska. Według nich każdy, kto ma zamiar prowadzić działalność związaną z emisją gazów i pyłów, musi ubiegać się o zgodę. Dotyczy to zarówno nowych instalacji, jak i tych modernizowanych. Ważne, aby odpowiednio szybko złożyć wniosek o pozwolenie na emisje. Należy przedłożyć go odpowiednim organom jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Istnieją jednak przypadki, gdy takie zezwolenie nie jest nam potrzebne i nie musimy zgłosić nigdzie naszej instalacji. Listę instalacji niewymagających zgody znajdziemy na stronie Ministerstwa Środowiska. Dodatkowo zawsze możemy zapytać o to specjalistów. Pracownicy firmy Eco-opracowania na pewno posłużą pomocą.

Jak wygląda wniosek o pozwolenie na emisje?

Nie wystąpienie złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza, może skutkować wysokimi karami. Dlatego bardzo ważne jest, by uregulować te kwestie jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że wyżej wspomnianego wniosku nie może złożyć osoba karana za przestępstwa przeciwko środowisku.

Więc jak powinien wyglądać poprawnie sformułowany wniosek? Istnieje kilka elementów, które koniecznie muszą się w nim znaleźć. Należą do nich:

·         dane osobowe prowadzącego działalność,

·         adres oraz informacja o prawie własności zakładu,

·         informacja o czasie, na jaki ma zostać wystawiona zgoda,

·         ocena aktualnego stanu powietrza,

·         ocena techniczna instalacji,

·         informacja o wielkości emisji gazów i pyłów,

·         dane na temat źródła emisji,

·         dane na temat oddziaływania emisji na środowisko.

Dodatkowo musimy pamiętać o dołączeniu do wniosku streszczenia oraz dowodu potwierdzającego uiszczenie opłaty skarbowej. Jak widać, wniosek ten wymaga wiele pracy oraz specjalistycznej wiedzy, dlatego jego sporządzenie warto powierzyć specjalistom. Z firmą Eko-opracowania mamy pewność, że wszystko będzie przygotowane i opisane, jak należy.