Drożdże to składniki, bez których nie można byłoby stworzyć tysięcy wypieków. To dzięki nim ciasto placków rośnie i jest takie dobre. Nie każde drożdże są jednak sobie równe i mają podobne zastosowanie. Warto bowiem wiedzieć, że marki zajmujące się produkcją tego typu wyrobów, wielokrotnie opierają swoje receptury o tradycyjne metody, łączone z tymi niesamowicie innowacyjnym. Dzięki temu można na rynku spotkać się m.in. z czterema niezwykłymi rodzajami drożdży. Poznaj je razem z nami.

Drożdże suszone

Pierwszym przykładem drożdży, które nie zawsze stosowane są w domowych kuchnia, ale mają duże znaczenie w gastronomii, są tzw. drożdże suszone. Ich największą zaletą i charakterystyczną cechą jest to, że mogą być stosowane bezpośrednio na mąkę. Nadają się zaś do przygotowywania wypieków ciast pszennych i żytnich, czy też pieczywa cukierniczego. Warto przy tym wiedzieć, że są one również polecane przy różnych metodach prowadzenia ciast: od bezpośredniego fazowego, przez mrożonego w kęsach, po ciasto zapiekane!

Drożdże odżywcze

Drugim przykładem niezwykłych drożdży, są te odżywcze. Jak sama nazwa wskazuje ich skład zawiera dużą ilość makro i mikroelementów, a także wielokrotnie unikalny profil smakowy – np. orzechowy. Jeśli chodzi o ich specyfikację, warto wiedzieć, że produkty te dostarczają olbrzymie ilości błonnika pokarmowego, czy kompleks witamin z grupy B. Drożdże te zalicza się jednak do tych nieaktywnych, dlatego należy traktować je jako swego rodzaju ulepszacze, a nie „półprodukty”. Drożdże odżywcze pozwalają na łatwe przyswajanie białek i aminokwasów i polepszają konsystencję, wygląd oraz walory smakowe produktów.

Drożdże nieaktywne

Kolejnym przykładem drożdży, są te nieaktywne, których nie trzeba zawsze klasyfikować, jako produktów odżywczych. Ten rodzaj drożdży stosowany jest bowiem przy produkcji wyrobów piekarniczych, czy też makaronów. Największą ich zaletą jest zaś to, że przyśpieszają czas miesienia ciasta nawet o 25%, pozwalając na łatwiejsze formowanie ciabatt, tortilli, ciast francuskich, bagietek, rogali, czy blatów na pizze.

Drożdże aromatyczne

Większość z nas na słowo drożdże widzi kostkę szarego produkty, o niemalże plastelinowej konsystencji. W takich przypadku mówimy oczywiście o drożdżach świeżych, które podobnie, jak pozostałe trzy wymienione grupy, są wykorzystywane w gastronomii. Warto jednak wiedzieć, że drożdże wykorzystywane są nawet do procesu fermentacyjnego, przy tworzeniu win! Ich różnorodny aromat pozwala zarówno na uczestniczenie w przygotowywaniu białego wina o czystym i delikatnym bukiecie, jak i tego czerwonego o owocowym posmaku. Takie wyroby oferuje zaś na polskim rynku marka LALLEMAND, która w swojej ofercie posiada kilka gatunków różnego rodzaju drożdży. Poznaj je na dedykowanej stronie www.