Klimatyzacja w samochodzie jest ważna ze względu na nasze zdrowie. Dlatego też tak istotna jest jej regularna kontrola. Niestety często jej zaniedbanie prowadzi do awarii i szkodliwych zanieczyszczeń. Wówczas pomóc może odgrzybianie klimatyzacji i zastosowane środki. Przedstawiamy najskuteczniejsze metody odgrzybiania klimatyzacji samochodowej, które warto znać.

Ozonowanie klimatyzacji w samochodzie

Do odgrzybiania klimatyzacji stosuje się często metodę ozonowania. Wszystko dlatego, że ozon posiada silne właściwości odkażające. Prawie połowę większe niż np. chlor. Ozon wywołuje się promieniami UV i wysokim ciśnieniem. Dzięki swojemu stanowi skupienia ozon dosięga wszędzie, gdzie to konieczne. Jego działaniu poddawana jest nie tylko klimatyzacja samochodowa, ale również tapicerka z tzw. podsufitką. Jego dodatkową zaletą jest utlenianie toksycznych związków. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, warto odpowiednio przygotować samochód i przedtem go odkurzyć. Po wszystkim ozon naturalnie się rozpada. Nie pozostawia chemicznego zapachu, ponieważ zamienia się w tlen.

Metodę ozonowania stosuje się szczególnie w przypadku:

  • Zapachu papierosów,

  • Zapachów zwierzęcych,

  • Spalenizny,

  • Odoru,
  • Pleśni, roztoczy i grzybów.

Z powodu użycia specjalistycznych środków – generatora ozonu – najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie ozonowania warsztatowi samochodowemu.

Metoda piankowa klimatyzacji samochodowej

Metoda piankowa odgrzybiania klimatyzacji samochodowej polega na zastosowaniu specjalnych środków, takich jak spray czy pianka. Zwykle występują one w postaci aerozolu z rurką. Można je z powodzeniem stosować samodzielnie. Ich zaletą są stosunkowo niskie ceny. Wystarczy tylko wprowadzić przewód aerozolu do kanałów wentylacyjnych i rozprowadzić. Jeśli mamy wątpliwości, zastosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniu.

Nie zawsze jednak metoda piankowa odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie wiąże się ze skutecznością. Wszystko zależy od wybranego środka i jego działania oraz zasięgu docierania. Jako kierowca nie jesteśmy zwykle w stanie ocenić stopnia zanieczyszczenia. Także długość rurki nie zawsze umożliwia dotarcie do najgłębszych elementów parownika i jego żeberek. Dlatego też najlepiej skonsultować się w tej sprawie z fachowcem i skorzystać z usług warsztatu samochodowego.

Ultradźwięki na odgrzybianie klimatyzacji

Metoda ultradźwiękowa jest metodą chemiczną. Polega na połączeniu ultradźwięków o częstotliwości 1.7 MHz z rozpylaczem i substancją usuwającą nieprzyjemny zapach. Rozpylacz ma za zadanie dezynfekować. Natomiast dzięki zastosowaniu ultradźwięków, użyte substancje docierają do najgłębszych miejsc systemu klimatyzacji w samochodzie.

Metoda ultradźwięków należy do najczęściej wybieranych ze względu na swoją skuteczność. Efekty działania są długotrwałe, inaczej niż w przypadku np. metody piankowej. Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej metodą ultradźwiękową wystarczy przeprowadzać raz w roku, aby zapewnić sobie czyste powietrze podczas jazdy samochodem oraz komfort użytkowania.

Na pracę układu klimatyzacji wpływają warunki pogodowe oraz wilgoć powietrza. Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujesz, odgrzybianie klimatyzacji powinno się przeprowadzać raz na 12 miesięcy. Na przegląd auta warto zapisać się przed okresem wiosennym i jesienno-zimowym.