Bezpieczeństwo i komfort pasażerów to podstawa udanej podróży. Dlatego warto zainwestować w dobrą klimatyzację samochodową. Wadliwy system klimatyzacji może bowiem źle wpływać na zdrowie. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest oddanie auta do serwisu. Koszty naprawy przy awarii klimatyzacji samochodowej są naprawdę spore. Dlatego też poznaj sekrety napełniania i nabijania klimatyzacji!

Czym jest nabijanie klimatyzacji w samochodzie?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej polega na uzupełnieniu czynnika odpowiedzialnego za odprowadzanie ciepła w klimatyzacji. Najczęściej występującymi czynnikami są:

  1. HFO-1234yf: łatwopalny czynnik, który posiada temperaturę samozapłonu 405°C
  2. Czynnik R134a: niepalny czynnik, który posiada temperaturę samozapłonu 770 °C.

Wszystko zależy jednak od modelu auta oraz jego producenta. Ważne, by pamiętać o sprawdzeniu szczelności układu. W tym przypadku zaleca się wykonać próbę azotową.

Na czym polega napełnianie klimatyzacji?

Nabijanie klimatyzacji w samochodzie składa się z 2 prostych kroków:

  1. Uzupełnienia czynnika chłodzącego,
  2. Dodania środka smarnego (do układu).

Podczas procesu możliwe jest opróżnienie całego układu, a co za tym idzie, wymiana zużytych elementów samochodu, takich jak uszczelki czy wadliwe przewody.

Jak często należy napełniać klimatyzację samochodową?

Czynnik chłodzący odpowiedzialny za klimatyzację w samochodzie najlepiej uzupełniać raz w roku. Wiąże się to przede wszystkim z tym, że w ciągu roku zwykle zużywa się 10% czynnika chłodniczego. Znaczenie ma także szczelność systemu oraz wielkość układu. Jednak najbardziej wskazane jest nabijanie klimatyzacji, kiedy na zewnątrz auta wzrasta temperatura wpływająca na komfort przemieszczania się, a więc w okresie wiosenno-letnim.

Nabijanie klimatyzacji powinno być wykonywane regularnie. Dlatego tak ważne są wizyty u specjalistów i korzystanie z serwisu. Oprócz napełniania klimatyzacji równie ważne są:

  • Odgrzybianie klimatyzacji,

  • Ozonowanie,

  • Kontrola osuszacza (filtra),

  • Wymiana filtra (kabinowego),
  • Diagnostyka elektroniczna,
  • Sprawdzanie szczelności klimatyzacji i ujścia wody.

Nabijanie klimatyzacji to złożony proces, którego nie należy zaniedbywać. Najlepiej w tym celu skorzystać z pomocy fachowca korzystającego ze specjalistycznych środków. Specjalista przy okazji skontroluje stan klimatyzacji i zaproponuje dodatkowe usługi.