Terminy badania technicznego pojazdów oraz przeglądu technicznego pomimo bliskiego znaczenia, są odmienne. Badanie techniczne zwane inaczej przeglądem rejestracyjnym to działanie w 100% obligatoryjne dla każdego kierowcy. Przegląd techniczny to zaś niekiedy proces nieobowiązkowy, ale ważny np. dla zachowania gwarancji producenckich. W drugim przypadku mówimy zatem o okresowych analizach stanu naszego samochodu.

Badanie techniczne – dla kogo?

Badanie techniczne, czyli przegląd rejestracyjny to analiza stanu technicznego wszystkim najważniejszych podzespołów pojazdu, która musi odbywać się raz na rok (dla niektórych auta termin jest wydłużony). Jest to obligatoryjne dla każdego kierowcy, niezależnie od typu pojazdu, którym się porusza. Bez aktualnego przeglądu rejestracyjnego dany samochód nie może według prawa poruszać się po drogach. W przypadku kontroli policyjnej można za to dostać wysoki mandat. Jeśli zaś takim autem doprowadzimy do wypadku, nie mamy co liczyć na to, że uzyskamy pieniądze od ubezpieczyciela.

Badanie techniczne – kiedy?

W polskim drogownictwie przyjęło się, że na badanie techniczne należy zgłaszać się z pojazdem raz w roku. Jest to podyktowane przede wszystkim tym, że Polacy niestety wygrywają niechlubny europejski ranking dotyczący ilości lat eksploatowania samochodów. W naszym kraju poruszamy się jednymi z najstarszych aut w całej UE! Nic zatem dziwnego, że większość przeglądów przeprowadza się co 12 miesięcy. Dla nowych salonowych pojazdów limity są mniej restrykcyjne. Samochody osobowe i ciężarowe do 3,5 tony, a także motocykle i lżejsze przyczepy wystarczy po raz pierwszy poddać badaniu po upływie 3 lat od pierwszej rejestracji. Drugi przegląd rejestracyjny następuje zaś po 2 latach. W przypadku kolejnych badań, kierowy muszą zgłaszać się już na nie co rok!

Podobne zasady dotyczą ciągników rolniczych, motorowerów, czy przyczep rolniczych. Specjalnie traktowane są zaś samochody zabytkowe, a także pojazdy, które zostały skierowane przez organ kontroli drogowej do ponadnormatywnego przeglądu. Niezależnie od rocznika pojazdu, takie auta, jak taksówki, czy samochody z LPG muszą przechodzić testy raz na 12 miesięcy.

Badania techniczne w podstawowych Stacjach Kontroli Pojazdów

Badania techniczne większości samochodów, zwłaszcza osobowych można przeprowadzić w podstawowych Stacjach Kontroli Pojazdów, które obsługują pojazdy do 3,5 tony. Warto przy tym wiedzieć, że jeśli chodzi o podstawowe stacje, nie obowiązuje zasada regionalizacji, jak w przypadku stacji okręgowych. Oznacza to, że to kierowca może dowolnie wybrać miejsce badania technicznego, oczywiście jeśli jest ono do tego uprawnione. Warto zainteresować się zatem np. ofertą AUTO SERWISU DALECKI, gdzie liczyć można na pełną pomoc. Dotyczy ona także napraw mechaniki i elektromechaniki pojazdów, wulkanizacji, obsługi klimatyzacji samochodowej, czy analiz aut przed kupnem!