Niezależnie od tego, czy Twój pojazd wykazuje wyraźne oznaki usterki, czy też zauważyłeś, że lampka „check engine” sygnalizuje problem nieustannie się świecąc, szybki test diagnostyczny samochodu przez specjalistę może pomóc w określeniu stanu technicznego auta. Komputerowa diagnostyka jest bowiem najszybszym sposobem na sprawdzenie, czy większość podzespołów pojazdu działa w prawidłowy sposób.

Jak działa test diagnostyczny samochodu?

Test diagnostyczny opiera się na systemie komputerowym, który łączy się z procesorem komputera pojazdu, czujnikami i mikroczipami, rejestrując wszelkie występujące usterki, wady, a także poważniejsze uszkodzenia. Pozwala on zatem dzięki kodom błędów wyświetlanym na monitorze testera, wskazać lokalizację problemu, bez czasochłonnego procesu diagnozy. Test diagnostyczny samochodu zapewnia zatem błyskawiczną, kompleksową oraz dokładną ocenę pojazdu. Technicy skanują komputer pokładowy pojazdu, dokumentują wszelkie diagnostyczne kody usterek i sprawdzają wskazania serwisowe wydane przez producenta pojazdu, lub też określonych podzespołów. Wielokrotnie dzięki temu nie trzeba przeprowadzać kontroli wzrokowej, czy też próby drogowej. Czas naprawy może być dzięki temu znacznie skrócony, co przekłada się również na niższe koszty! Dzięki testowi diagnostyki komputerowej, obopólną korzyść osiąga zarówno zakład, jak i jego klient…

Wartość merytoryczna testu diagnostycznego samochodu

Testy diagnostyczne pomagają – jak już wspomniano – szybko i niezawodnie wskazywać problemy bez konieczności pełnej kontroli pojazdu w innych metodologiach. Nie to jest jednak największą ich zaletą, ale kompleksowość oraz wiarygodność. Różnego rodzaju czujniki i cała technologia „check engine”, są niesamowicie precyzyjne, co pomaga wcześnie wykrywać wady oraz małe usterki. To chroni zaś kierowców przed bardzo drogimi naprawami, wraz z wymianą części na nowe. Przykładem może być na przykład analizowanie stanu filtru cząstek stały DFP, którego zakup jest droższy nawet o kilkanaście razy od krótkiej czynności regeneracyjnej. Podobnie jest z klimatyzacją, układem zawieszenia, układem wydechowym, elementami układu kierowniczego i z innymi podzespołami pojazdu. Warto zatem na diagnostykę udawać się nie tylko po zapaleniu się specjalnej lampki, ale w regularnych odstępach, czy przy innych wizytach w warsztacie. Rekomenduje to certyfikowane Centrum Usług Motoryzacyjnych Romana Machnika oraz Janusza Nowaka.

Warto wiedzieć! Nowoczesna diagnostyka komputerowa stale się rozwija. Już teraz powoli wdrażane są technologie, które nie tylko podają testerowi kody błędów, ale które szerzej określają stan techniczny określonego elementu. Testy te są zatem przyszłością błyskawicznego, nawet jednodniowego serwisowania aut…