Blisko półmilionowy Gdańsk od zawsze wyróżniał się pod względem innowacji oraz rozwiązań projektowanych z myślą o mieszkańcach i turystach. Na początku października, jako drugie miasto w Polsce rozpoczął pilotażowy program, którego idea opiera się na wykorzystaniu karty płatniczej zamiast tradycyjnego biletu w komunikacji miejskiej.

Znajdujący się w Gdańsku Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy oferuje wiele atrakcyjnych połączeń, przyciągając tym samym podróżnych nie tylko z okolic Trójmiasta, ale także z całego kraju. Wielu z nich, aby dotrzeć na lotnisko wybiera opcję zdecydowanie tańszą i bardziej przyjazną środowisku, niż własny samochód - jeden z bezpośrednich miejskich autobusów. W trosce o komfort i wygodę właśnie tych pasażerów, Urząd miejski w Gdańsku we współpracy z Mennicą Polską, wprowadził nowoczesną i przełomową w skali kraju możliwość zakupu biletu na… kartę płatniczą.

Sama procedura nie różni się znacząco od tej, którą przeprowadzaliśmy dotychczas - po wejściu do autobusu wybieramy na urządzeniu bilet normalny (jego koszt to 3,20 zł) lub ulgowy (za 1,60 zł). Nie otrzymujemy jednak papierowego kartonika, gdyż bilet w formie elektronicznej znajduje się na naszej bankowej karcie!

Czy ta forma zakupu biletów jest bezpieczna? Władze miasta zapewniają, że tak - zamontowane w autobusach biletomaty pod względem zabezpieczeń przypominają zwykłe terminale płatnicze, znane nam ze sklepów. Kontroler nie jest w stanie pozyskać żadnych informacji na temat naszej karty płatniczej, a jedynie potwierdzenie, że przy jej użyciu dokonano transakcji. Sama karta po zakończeniu płatności staje się jedynie identyfikatorem w systemie, nie pozostawiając żadnych wrażliwych danych. Podobne rozwiązanie już od marca funkcjonuje we Wrocławiu i do tej pory nie odnotowano tam żadnych nieprawidłowości.

Co ciekawe, z tej dogodnej opcji korzystać mogą nie tylko posiadacze klasycznych kart płatniczych, ale także użytkownicy płatności mobilnych - Apple Pay oraz Google Pay. Program pilotażowy przewidziany został na okres roku i niewykluczone, że identyczne rozwiązania znajdą się we wszystkich gdańskich autobusach i tramwajach. Póki co nowy sposób płatności testować mogą osoby, które wybiorą połączenia prowadzące bezpośrednio na lotnisko - ruszającą z przystanku Wrzeszcz PKP linię 110 oraz zahaczającą o Dworzec Główny linię 210.