Spedycja morska, jak każdy inny rodzaj tego typu usług, zajmuje się organizacją transportu z punktu A do punktu B, tyle że drogą morską. Mimo że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, to nadal jedna z podstawowych form przewożenia towarów. Co więc warto o nim wiedzieć? Sprawdziliśmy.

Spedycja morska

Dawniej, w czasach, w których świat jeszcze nie był globalną wioską, transport morski był tym, czym dzisiaj są samoloty. Odpowiadał nie tylko za importowanie czy eksportowanie towarów, ale i za przewóz ludzi. Wystarczy przypomnieć sobie chociażby słynnego Titanica. Jednak wraz z rozwojem branży lotniczej oraz unowocześnieniem branży samochodowej, rola statków nieco zmalała. Nadal jednak są chętnie wybieranym sposobem transportu różnych towarów.

Transport lądowy często łączy się też zresztą z transportem drogą morską. Doskonale wiedzą o tym m.in. spedytorzy, którzy wysyłają samochody ciężarowe do Szwecji czy Danii. Miejsca takie jak np. port Trelleborg są im na pewno doskonale znane. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że o wiele łatwiej jest wysłać ciężarówkę na przeprawę promową przez Bałtyk, niż drogą lądową.

Jakie towary transportuje się na statkach?

Najpopularniejszym albo jednym z najpopularniejszych rodzajów statków towarowych jest kontenerowiec. I już sama jego nazwa wskazuje na to, co najczęściej przewozi. Takie statki są oznaczane jako FCL. Alternatywą mogą być dla nich tzw. drobnicowce, które dostarczają małe ładunki, np. listy. Takie jednostki oznacza się jako LCL.

Innym rodzajem statku jest masowiec, który jest przystosowany do przewozu produktów bez opakowań. Ma po prostu ładownię, do której wsypuje się towar. Popularne są też tankowce, czyli statki transportujące płynne substancje chemiczne oraz gazowce.

Nie jest to najszybsza droga transportu, ale jest stosunkowo tania i nadaje się idealnie do przewozu towarów, które nie psują się łatwo.

Zasięg transportu morskiego

Przedstawiciel firmy Intercon, której specjalnością jest spedycja morska, przypomina, że Ziemia jest planetą, której 2/3 powierzchni zajmuje woda, a tylko 1/3 lądy. To daje niesamowite możliwości transportowi morskiemu. Ma on dostęp do każdego kontynentu i do wszystkich centrów gospodarczych czy handlowych.

Co więcej, transport morski jest tańszy niż lotniczy czy lądowy i idealnie sprawdza się w przypadku ładunków wielkogabarytowych. Spedytorzy morscy stosunkowo rzadko borykają się też z problemami związanymi ze zmianą trasy lub przeładowaniem.

Warto pamiętać, że spedycja morska to nie tylko sam transport, ale i m.in. dokumentacja, obsługa prawna oraz ubezpieczenia ładunków.