Wymiana oleju silnikowego to jeden z głównych obowiązków każdego właściciela samochodu. Jak często warto dokonać takiej wymiany, co dobrze jest wiedzieć i jakie dodatkowe obowiązki czekają na nas w kontekście samego filtra? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule sklepu motoryzacyjnego Celta.

Mechanicy przyjmują zasadę, że przy wymianie oleju samochodowego często wymieniają również filtr oleju. Jest to istotne, ponieważ rolą filtra jest dostarczenie do jednostki napędowej czystego smaru, czyli oleju silnikowego. Warto trzymać się tej zasady, aby móc utrzymać samochód w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. Wymiany filtra i oleju są też tańsze niż naprawa uszkodzonego silnika.

Zalecenia dotyczące wymiany filtra i oleju

Jeszcze do niedawna wielu właścicieli samochodów uznawało, że wymianę filtra i oleju powinni przeprowadzać we wrześniu, październiku czy listopadzie, czyli przed samym sezonem zimowym. Obecnie nadal praktykuje się tę zasadę, jeśli przyjmujemy, że w przypadku naszego samochodu wystarczy przeprowadzenie wymienny raz do roku. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, jeśli mocno eksploatujemy samochód. Wtedy zgodnie z zaleceniami producenta taka wymiana powinna następować po każdych przejechany 10 lub 15 tys. km.

Jak podkreślają fachowcy z firmy Celta, kolejnym ważnym momentem, w którym zaleca się wymianę filtra i oleju jest zakup używanego samochodu. Po dokonaniu zakupu warto tego dokonać nawet jeśli osoba sprzedająca pojazd twierdzi, że dokonała tego stosunkowo niedawno.

Do czego służy filtr oleju?

Czy sama wymiana oleju samochodowego nie wystarczy? Dlaczego mechanicy i pracownicy sklepów motoryzacyjnych polecają także wymianę filtra? Jest to związane przede wszystkim z rolą, jaką pełni filtr oleju. Wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia, jak np. opałki metalu, aby nie przedostały się dalej i nie doprowadziły do poważnych uszkodzeń.

Wymianę filtra można przeprowadzić samodzielnie, kupując odpowiedni produkt w sklepie motoryzacyjnym. Warto przy tym jednak pamiętać o tym, aby zużyty filtr oddać do utylizacji, a nie wrzucać do przydomowego śmietnika.

W zimie występują trudniejsze warunki pogodowe dla sprawności naszych samochodów. Zmieniające się temperatury, wilgoć i mróz niekorzystnie wpływają na olej silnikowy. Warto w tym okresie poświęcić trochę czasu na sprawdzenie stanu naszego pojazdu, aby odwdzięczył nam się bezawaryjną pracą przez wiele lat.