Każdego dnia po ulicach Polski poruszają się tysiące samochodów ciężarowych, które w każdej chwili mogą ulec awarii. Jeśli jesteś kierowcą lub właścicielem jednego z nich, doskonale wiesz, że zwykłą pomoc drogowa i pierwszy lepszy warsztat niewiele pomogą. Konieczne jest znalezienie specjalistów, którzy na co dzień zajmują się naprawą tirów. Co robić i gdzie możesz szukać pomocy?

Pomoc drogowa

Samochody ciężarowe bardzo często psują się w najmniej odpowiednim momencie. Przyczyną może być awaria części elektronicznych, mechanicznych lub po prostu zniszczenie, którego powodem była kolizja. Niezdolne do jazdy tiry blokują drogę i jeśli ma to miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej – często powstają kosmiczne korki. Z tego powodu najważniejsza jest szybka reakcja. W pierwszej kolejności należy zamówić profesjonalną pomoc drogową, która specjalizuje się w transportowaniu uszkodzonych samochodów ciężarowych. Przykładem może być firma Tirmaster, która zajmie się również późniejszą naprawą. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Świdnicy.

Profesjonalna naprawa

Przewiezienie zepsutej ciężarówki do warsztatu to jednak nawet nie połowa sukcesu. Najważniejsze jest oczywiście jej naprawienie, aby mogła wrócić na drogę. Naprawa tirów wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale także specjalistycznego sprzętu. Podobnie jak w przypadku pomocy drogowej, nie każdy warsztat podejmie się naprawienia samochodu ciężarowego, nawet jeśli dotyczy to jedynie niewielkiej usterki.

 

Co charakteryzuje dobry warsztat dla tirów?

  •     kompleksowe wyposażenie, umożliwiające naprawdę wszystkich układów i usterek;
  •     doświadczeni i odpowiednio wykwalifikowani pracownicy;
  •     hala o wystarczająco dużych wymiarach, aby naprawa przebiegała wewnątrz pomieszczenia;
  •     uczciwość i dbanie o dobro każdego klienta.

Przydatne wskazówki

Po naprawieniu samochodu ciężarowego mechanik powinien również udzielić wskazówek, co do jego dalszej eksploatacji. Właściciel pojazdu powinien otrzymać szczegółową informację dotyczącą tego, które elementy samochodu ciężarowego były naprawiane i co mogło być przyczyną ich awarii. Jeśli jej powodem była niewłaściwa jazda i eksploatacja tira, mechanik powinien również podkreślić, w jaki sposób zadbać o to, aby usterka nie pojawiła się ponownie. Zarówno koszty naprawy, jak i czas oczekiwania na odebranie pojazdu mogą być zróżnicowane. Najdłużej czeka się na odbiór tira, który brał udział w poważnej kolizji i wymaga nie tylko ogólnej naprawy, ale też wymiany wielu części i interwencji blacharza.