W dzisiejszych czasach jazda sprawnym samochodem to podstawa. Jako konsumenci mamy coraz  większą wiedzę o budowie samochodów i staramy się, aby nasze auto było zawsze w dobrej formie. Jeśli jednak coś się psuje, stajemy przed dylematem – czy zdecydować się na zakup nowych, oryginalnych części, czy też sięgnąć po tańsze odpowiedniki. Jaki ma to wpływ na funkcjonowanie samochodu i jakie części najlepiej kupować? Zapraszam do lektury.

Nasze wydatki na samochód

Nie od dzisiaj wiadomo, że przemysł samochodowy to świetny biznes. Oszczędzamy na paliwie, wybierając podrzędnej jakości stacje benzynowe, zapominamy o wymianie płynów eksploatacyjnych na czas i kupujemy tanie odpowiedniki części samochodowych, bo są po prostu tańsze. Równocześnie kupujemy coraz droższe samochody i wciąż rośnie popyt na gadżety upiększające wnętrze, czy też kosmetyki samochodowe. Okazuje się jednak, że kiedy trzeba naprawić auto, wciąż jeszcze mamy węża w kieszeni i decydując się na części, kierujemy się głównie ich ceną, zapominając o tym, że samochód ma przede wszystkim być sprawnym i bezpiecznym pojazdem, który bez problemu zawiezie nas z punktu a do punktu b.

Czy tańsze to zawsze znaczy lepsze?

Okazuje się, że nie zawsze wybór tańszej części jest bez znaczenia dla sprawności samochodu. Decydując się na tanie zamienniki, mamy duże prawdopodobieństwo, że część będzie dużo szybciej do wymiany, niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup oryginalnej części.

Jeśli dana część nie wymaga homologacji, zazwyczaj nie możemy sprawdzić, jakiej jest jakości, jeśli nie ma oznaczeń producenta. Warto postawić na polskie marki. Szczycą się świetną jakością, jednak ich ceny nie umywają się do cen tanich, azjatyckich odpowiedników. Warto zdać się na profesjonalnego mechanika, który na podstawie doświadczenia i wiedzy praktycznej dobierze odpowiedniej jakości części. Usługi serwisowe oferuje firma Marco PPHU Kotecki Mariusz.

Jakie części wybierają mechanicy?

W salonach autoryzowanych stosowane są tylko oryginalne części, które są najczęściej droższe od zamienników. Większość niezależnych serwisów stosuje części o zbliżonej do oryginałów jakości. Stosowane są też części pochodzące z importu, często produkowane w Chinach. Są one znacznie tańsze, ale nie do końca spełniają standardy, jakich wymagają producenci samochodów. Odbiegają one często jakości wymaganej do sprawnego funkcjonowania auta.

Oznaczenia części

Części polecane przez producentów samochodów są podzielone na trzy kategorie, oznaczone literami O, Q i P. Części oznakowane jako „O” są to części oryginalne, nowe i pochodzą one bezpośrednio od producenta pojazdu. Najczęściej są sprzedawane i montowane w autoryzowanych serwisach (ASO).

Znaczek „Q” mówi o tym, że części są nowe i produkowane ściśle według wytycznych i specyfikacji dostarczonej przez producenta samochodu. Najczęściej są one o 15-20 procent tańsze od oryginałów i nie ustępują im jakością. Warto zawsze sprawdzać ceny oryginałów, okazuje się bowiem, że nie zawsze zamienniki są tańsze. Warto trzymać rękę na pulsie.

Jeśli część jest oznakowana jako „P”, jest to produkt nieoryginalny, jednak o porównywalnej jakości i są objęte gwarancją producenta.