Marzysz o tuningu pojazdu, ale nie jesteś pewien czy taka praktyka jest zgodna z prawem? Nie wiesz, czy modyfikacja, którą planujesz, jest legalna. Zarówno ulepszenia wyglądu, jak i przeróbki silnika samochodu, mające na celu zmianę jego mocy, zużycia paliwa czy zmniejszenia spalania stają się coraz popularniejsze. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak przeprowadzić ingerencje zgodnie z przepisami.

Tuning mechaniczny i optyczny

Zarówno tuning mechaniczny, jak i optyczny są legalne, jeśli nie powodują zagrożenia w ruchu drogowym. Należy pamiętać zatem, że pojazd musi spełniać wszelkie normy techniczne, gwarantujące bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług sprawdzonego serwisu, przykładowo firmy Vitesse V-tech w Łodzi, która przeprowadzi modyfikacje zgodnie z obowiązującymi regułami.

Możliwa jest także znaczna zmiana wyglądu wnętrza auta. Kierowca może wymienić siedzenia oraz deskę rozdzielczą, musi jednak pamiętać o tym, że prędkościomierz oraz drogomierz zawsze powinny znaleźć się w zasięgu jego wzroku. Należy spełnić także szereg innych reguł, między innymi tych, mówiących o umiejscowieniu pasów bezpieczeństwa oraz kształcie deski rozdzielczej. Prawo określa przy tym wymiary i wagę samochodu, co ma wpływ na ewentualne ingerencje w rodzaj zderzaków oraz klamek.

O czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy kierujący auta decyduje się na tuning elektroniczny, taki jak powerbox czy na modyfikacje wizualne, powinien przede wszystkim zachować umiar. Bardzo ważne jest zgłoszenie wszystkich zmian, które wiążą się ze sporządzeniem stosownej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym oraz dodatkowymi badaniami technicznymi.

Każda tuningowana część musi posiadać homologacje, a w przypadku kontroli drogowej policjant może nałożyć na nas mandat oraz zatrzymać dowód rejestracyjny, gdy stwierdzi niezgodność z normami. Należy przy tym unikać korzystania z usług amatorów. Przeróbki tego rodzaju mogą uszkodzić samochód, w tym jego silnik.