Do najważniejszych komponentów każdego samochodu osobowego zaliczają się opony. Ogumienie jest kluczowe w przypadku aut – odpowiada za możliwości trakcyjne pojazdu, łącząc jego nadwozie z podłożem, po którym się porusza. Zakup nowych opon to jednak spory wydatek, dlatego kierowcy decydują się nierzadko na modele używane. Czy ogumienie z rynku wtórnego to bezpieczny i dobry wybór?

Gdzie kupić opony używane?

Internet zapewnia bardzo szerokie możliwości w zakresie kupowania poszczególnych towarów. Nie inaczej jest z oponami samochodowymi, które też nabyć można bez wychodzenia z domu. W przypadku ogumienia z rynku wtórnego warto jednak wybrać oferty znajdujące się w bliskiej lokalizacji. Dzięki temu będziemy mogli udać się do sprzedającego i przy odbiorze osobistym ocenić stan poszczególnych opon oraz zgodność z opisem podanym w ogłoszeniu. Ogumienie można jednak nabyć także w zakładzie wulkanizacyjnym.

Jest to o wiele bezpieczniejsza metoda zakupu opon używanych. Wulkanizator nie przyjmie bowiem od sprzedających ogumienia, którego bieżnik wykazuje nadmierne ślady zużycia. Każda z opon jest też sprawdzana pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Umożliwia to fachowy sprzęt, jakim dysponuje tego typu serwis. Atrakcyjne są również ceny ogumienia samochodowego w takich miejscach. W dalszym ciągu powinniśmy jednak zachować czujność podczas nabywania opon z rynku wtórnego. Na co konkretnie zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Czym kierować się przy wyborze używanych opon samochodowych?

Pierwszym kryterium przy zakupie używanego ogumienia do auta jest ocena bieżnika. Jego głębokość mierzona np. suwmiarką nie powinna być mniejsza niż rekomendowana w całej Europie wartość – 1,6 mm. Należy jednak pamiętać, że już przy bieżniku mającym około 3 mm głębokości, kierowca jest w stanie odczuć znaczące pogorszenie przyczepności. Wpływ na to ma również rok produkcji opon. Jest on podany na ich bocznej ściance, najczęściej w postaci czterech cyfr. Dwie ostatnie oznaczają rok produkcji.

Im starsza opona, tym większe może mieć uszkodzenia powierzchowne, np. spękania. Jakość mieszanki ulega pogorszeniu wraz z upływem lat, przebiegiem i wpływem promieniowania słonecznego. W serwisie Andar znajdziemy wiele używanych opon, które nadal mogą być wykorzystywane w pojazdach. Zaletą zakupu ogumienia z rynku wtórnego u wulkanizatora jest możliwość założenia nowych opon na felgi naszego auta bezpośrednio po zakupie. Jeśli natomiast nie wiemy jak wybrać odpowiednie ogumienie do samochodu, postawmy na wiedzę pracowników serwisu wulkanizacyjnego oraz ich doradztwo w tym zakresie.

Czy zatem opony samochodowe z rynku wtórnego to dobry wybór? Tak, jeśli ich zakup będzie poparty dokładnym sprawdzeniem stanu ogumienia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w tym wypadku jest nabycie opon używanych u wulkanizatora.