Silniki dźwignicowe nie bez powodu nazywa się sercem wszystkich urządzeń dźwignicowych. To właśnie jakość i parametry techniczne silnika mają bezpośredni wpływ na płynność pracy i niezawodność maszyn. Dlatego warto inwestować tylko w elementy pochodzące od renomowanych producentów. Silniki dźwignicowe dzielą się na pierścieniowe i samohamowne. Sprawdź, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje.

Czym są silniki dźwignicowe?

Silniki dźwignicowe odpowiadają za pracę dźwignic, czyli wszelkich maszyn z grupy urządzeń dźwigowo-transportowych, które służą do bliskiego przewozu pionowego i poziomego różnego rodzaju ładunków. Nawet niewielkie odchylenia czy krótkie przestoje mogą generować bardzo duże straty finansowe. Dlatego nie zaleca się inwestowania w zamienniki. Zdecydowanie należy wybrać części najwyższej jakości. Takie można znaleźć w asortymencie firmy oferującej aparaturę dźwignicową NOVET Janusza Bieleckiego.

Czym charakteryzują się silniki dźwignicowe pierścieniowe?

Silniki pierścieniowe są konstrukcją wykorzystywaną powszechnie w maszynach i urządzeniach przemysłowych ze względu na prostotę i bardzo niską awaryjność. Są odmianą silnika asynchronicznego i wyróżniają się tym, że końce uzwojonego wirnika wyprowadzone są na zewnątrz maszyny przez pierścienie ślizgowe oraz szczotki. Dlaczego ma to takie znaczenie? Specjaliści wyjaśniają, że tego typu konstrukcja umożliwia podłączenie rozrusznika i rozruch z regulacją prędkości obrotowej. Producenci bardzo często oferują różne modele silników pierścieniowych, które można idealnie dopasować do typu i specyfiki sprzętu przemysłowego, biorąc pod uwagę parametry techniczne silnika dźwignicowego. Najczęściej wykorzystywane modele to SUDf, SZUDe oraz UDe.

Czym charakteryzują się silniki dźwignicowe samohamowne?

Silniki dźwignicowe samohamowne również cieszą się sporym zainteresowaniem. Mimo ich sporych możliwości charakteryzują się prostą konstrukcją, która bardzo zwiększa ich niezawodność. Odporne na krótkotrwałe przeciążenia silniki samohamowne sprawiają, że urządzenia nie wymagają oddzielnych układów sterowania ani elementów przeznaczonych do kierowania hamulcami. Oczywiście silnik samohamowny spełni swoją funkcję najlepiej, gdy zostanie idealnie dopasowany do dźwignicy. Dlatego specjaliści oferują fachowe doradztwo pozwalające inwestorom na zastosowanie najlepszych rozwiązań.